Zwykle sądzimy, że najważniejsze w muzyce jest „wyrażanie i przekazywanie emocji”. Ale czy zawsze i czy na pewno? Czy chcielibyśmy zbierać się w sali koncertowej po prostu, aby dowiedzieć się, co czuł przed dwustu laty kompozytor, komponując symfonię, albo skrzypek za pulpitem, który ją wraz z zespołem wykonuje? W wykładzie zajmę się miejscem nastrojów i stanów emocjonalnych w złożonym zjawisku, jakim jest tworzenie, wykonywanie i słuchanie muzyki.
prof. dr hab. Jan Hartman
Jan Hartman (ur. w 1967 r. we Wrocławiu) jest profesorem filozofii na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest filozofem, etykiem i bioetykiem, a ponadto publicystą (m.in. stałym felietonistą „Polityki”). Wydał ponad dwadzieścia książek, a w ostatnich latach ukazały się: Etyka! Poradnik dla grzeszników, Polityka. Władza i nadzieja oraz Etyka życia codziennego. Na temat filozofii muzyki pisał ostatnio na portalu Meakultura.
Po wykładzie profesor będzie podpisywał swoją najnowszą książkę Etyka życia codziennego w foyer NFM, przy księgarni Niskie Łąki.