Tego wieczoru w Sali Czarnej zabrzmią dzieła maestry Elżbiety Sikory, kompozytorki bezpośrednio związanej z historią festiwalu Musica Electronica Nova – do 2017 roku pełniła ona funkcję jego dyrektorki artystycznej. Wspólnym mianownikiem dzieł Lisboa, tramway 28 oraz Happy Valenciennes jest zastosowane przez artystkę instrumentarium saksofonowe, które podczas koncertu w połączeniu z taśmą oraz elektroniką na żywo nabierze jeszcze bardziej frapującego kolorytu.
„Utwór Lisboa, tramway 28 powstał po mojej podróży do Lizbony w poszukiwaniu śladów pisarza Fernanda Pessõi. Ta czteroczęściowa kompozycja na saksofon(y) i taśmę jest dźwiękową podrożą, w której pojawiają się odległe, odrealnione dźwięki miasta zestawione z bliższą, bardziej rzeczywistą, bo dobiegającą z estrady, grą solisty” – tak artystka komentowała swój utwór. W skomponowanym w 1998 roku dziele słyszalne są autentyczne dźwięki ulicy tętniącego życiem miasta, takie jak odgłosy tramwaju, ludzi na ulicach czy tych dochodzących z kawiarni Brasiliera. Utwór jest zarazem kontynuacją poszukiwań formalnych artystki zapoczątkowanych w 1990 roku w cyklu Suit.
Happy Valenciennes na saksofony, taśmę i live electronics światową premierę miało w listopadzie 2012 roku. Kompozycja powstała na zamówienie francuskiego Art Zoyd Studios. Już sam jej tytuł wskazuje na powiązanie z miastem leżącym na północy Francji, w rejonie Hauts-de-France – Valenciennes. Trwające niemal godzinę dzieło wykonają młodzi muzycy należący do klas saksofonu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Poprowadzi ich uznany wrocławski saksofonista Władysław Kosendiak, zaś za elektronikę odpowiedzialny będzie Maciej Michaluk.

Elżbieta Sikora
Lisboa, tramway 28.Hommage à Fernando Pessõa na saksofon solo i taśmę (1998)
Happy Valenciennes na saksofony, taśmę i live electronics (2012)
Wydawcą utworów Elżbiety Sikory jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Władysław Kosendiak, Agnieszka Jutkiewicz, Karol Gola – saksofony
Uczniowie klas saksofonu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu:
Bartosz Biegalski, Franciszek Kutrzyński, Maciej Kuziak, Tomasz Miś, Maria Nieduziak, Mikołaj Omiatacz, Weronika Ożga, Nina Pachnowska, Łukasz Pikul, Wiktor Ptak, Nela Seniuk, Karolina Zając
Władysław Kosendiak, Agnieszka Jutkiewicz – przygotowanie zespołu
Maciej Michaluk – elektronika