Janusz Prusinowski Kompania to uczniowie i kontynuatorzy twórczości wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych, a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność – z nowoczesnością.
Rozpoznawalny styl zespołu stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane. Co można wydobyć z archaicznych, a zarazem wyrafinowanych melodii i rytmów? Czy jest tradycyjna formuła muzykowania może być ważna dla doświadczenia polskiej tożsamości – w znaczeniu zarówno lokalnym, jak międzynarodowym?
Janusz Prusinowski Kompania (dawniej Trio) w ciągu ośmiu lat istnienia koncertowała w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i w Azji, opowiadając o bogactwie i ciągłości muzyki z „Serca Polski”, o wiejskich źródłach mazurków Chopina i o promieniującym przez stulecia „stylu polskim”. Jednocześnie grupa intensywnie działała w kraju, koncertując, grając do tańca i prowadząc warsztaty tańca, gry na instrumentach i śpiewu, inspirujące wielu młodych ludzi do samodzielnych poszukiwań i kontynuacji muzyki wiejskich mistrzów.
Skład zespołu:
Janusz Prusinowski – skrzypce, śpiew, cymbały, harmonia polska
Piotr Piszczatowski – baraban, bębenek
Michał Żak – flety drewniane, szałamaja, klarnet
Piotr Zgorzelski – basy, taniec
Szczepan Pospieszalski – trąbka

Janusz Prusinowski Kompania