Zbigniew Zamachowski

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi (1985). W latach 1985–2001 aktor Teatru Studio im. S.I. Witkiewicza w Warszawie; od 1997 r. w zespole Teatru Narodowego w Warszawie.
Współpracował z łódzkim Teatrem Studyjnym’83 im. J. Tuwima, krakowskim Teatrem KTO, a także z teatrami warszawskimi: Teatrem Scena Prezentacje, Teatrem Rampa, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Ateneum im. S. Jaracza, Teatrem Syrena, Teatrem na Woli im. T. Łomnickiego, Teatrem „Polonia”, Teatrem Muzycznym „Roma”, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej.

Otrzymał nagrodę indywidualną i nagrodę dziennikarzy za rolę Pianisty w przedstawieniu łódzkiej PWSFTviT Syn marnotrawny S. Trembeckiego (w reż. A. Hanuszkiewicza) na III Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi (1985). W 1989 r. został wyróżniony Nagrodą Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za osiągnięcia aktorskie w teatrze, filmie i na estradzie. Jest też laureatem Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za 1993 r. za role w dramatach Czechowa: Iwana Wojnickiego w Wujaszku Wani (w reż.J. Grzegorzewskiego) w Teatrze Studio w Warszawie i tytułową rolę w Płatonowie (w reż. A. Domalika) w Teatrze Telewizji. W tym samym roku został wyróżniony Metronomem, nagrodą dziennika „Sztandar Młodych”, za rolę w przedstawieniu Big Zbig Show M. Umer w Teatrze Rampa. W 1997 r. otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Bardiniego na 18. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Został uhonorowany wyróżnieniami na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie: w 2006 r. za rolę Onego II w Piaskownicy M. Walczaka (w reż. D. Gajewskiego) i w 2008 r. za rolę Roberta w Balladzie o kluczu A. Dobrzyckiego (w reż. W. Krzystka).

W 1995 r. otrzymał Złotą Odznakę w plebiscycie „Złota Piątka” organizowanym przez „TeleRzeczpospolitą” oraz Złoty Laur „Przekroju”.
Jest laureatem nagród Festiwalu Młode Kino Polskie w Gdańsku: wyróżnienia za rolę Chłopaka w Ucieczce T. Szadkowskiego (1987) oraz nagrody aktorskiej za role Króla w Ludożercy Ł. Wylężałka i Wicia w Zadzie wielkiego wieloryba M. Trelińskiego (1988). W 1990 r. otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za role: Króla w Ludożercy, Wicia w Zadzie wielkiego wieloryba, Piotra w Dotkniętych W. Saniewskiego, Seweryna w Zabij mnie, glino J. Bromskiego i Artura Janickiego w Dekalogu XK. Kieślowskiego. Jest laureatem nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za pierwszoplanowe role męskie: Tomasza Siwka w Zawróconym K. Kutza (1994) i Mariana w Przybyli ułani S. Chęcińskiego (2006). Dwukrotnie zdobył Orła: za rolę Edzia w filmie Cześć Tereska R. Glińskiego (2002) i za rolę Jaśka w filmie Zmruż oczy A. Jakimowskiego (2004). W 2011 r. na 9. Festiwalu Filmowym

Opolskie Lamy został wyróżniony nagrodą za całokształt twórczości. Jest trzykrotnym zdobywcą Wiktora (1992, 1993, 1997) oraz dwukrotnym laureatem „Złotej Kaczki” i nagrody miesięcznika „Film” (1995, 2002).
Został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi (2005), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017).

Newsletter Melomana
Zapowiadamy nowe koncerty, przypominamy o starcie sprzedaży biletów, dajemy znać o ostatnich wolnych miejscach
Zapisz się