Jeden z najstarszych profesjonalnych zespołów artystycznych Ukrainy – od czasu utworzenia w 1919 r. do dnia dzisiejszego jest wiodącym chórem swojego kraju. W ciągu tych lat prowadzili zespół najlepsi chóralni dyrygenci Ukrainy: Polikarp Bihdasz-Bihdaszew (założyciel), Nestor Horodowenko, Petro Honczarow, Ołeksandr Soroka, Pawło Murawski, Mychajło Kreczko. Od 1984 r. chórem kieruje Jewhen Sawczuk.
W różnym okresie z Dumką owocnie współpracowali czołowi ukraińscy kompozytorzy – Kyryło Stecenko, Mychajło Werykiwski, Pyłyp Kozycki, Lew Rewucki, Borys Latoszyński, Stanisław Ludkewycz, Jewhen Stankowycz, Łesia Dyczko, Myrosław Skoryk, Wołodymyr Zubycki, Iwan Karabyć i in. Wiele utworów ukraińskiej muzyki chóralnej zostało wykonanych po raz pierwszy przez Dumkę i dzięki niej weszło na stałe do repertuaru koncertowego. Niezmiennie bardzo ważne miejsce w repertuarze zespołu zajmuje także kanon arcydzieł literatury chóralnej – od epok minionych do współczesności (J.S. Bach, Händel, Haydn, Mozart, Beethoven, Brahms, Verdi, Berlioz, Rachmaninow, Szostakowicz, Strawiński, Penderecki i in.).
Nazwa chóru powstała ze skrótu ukraińskich słów Derżawna Ukrajinśka Mandriwna Kapeła (Państwowa Ukraińska Wędrowna Kapela) – to oryginalne określenie jest w pełni uzasadnione i wciąż aktualne: odwołuje się do pierwszych tras koncertowych zespołu po Ukrainie, jak też do obecnych tournée po całej Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Wielokrotnie Dumka gościła także w Polsce. Wspomnieć należy przede wszystkim wieloletnią współpracę zespołu z Krzysztofem Pendereckim. Pod jego batutą Dumka śpiewała w Kijowie, Krakowie, Lwowie i Warszawie. Aktywną i bardzo twórczą działalność na styku dwóch kultur, polskiej i ukraińskiej, prowadzi – od wielu lat artystyczny partner i przyjaciel Dumki, jak też znany polski dyrygent – Roman Rewakowicz.