Coro e Orchestra Ghislieri

Uważany za jeden z najoryginalniejszych włoskich zespołów w dziedzinie wykonawstwa historycznego, funkcjonuje w ramach Centro di Musica Antica della Fondazione Ghislieri w Pawii. Ogromna pasja dyrygenta Giulia Prandiego do włoskiej muzyki religijnej XVIII w. – dzielona wraz z muzykami, którzy stanowią rdzeń zespołu – przyczyniła się do powstania unikalnego projektu, jakim jest odtworzenie wielkiej kapeli według wzorców z XVIII w., aby dać nowe życie dziełom z kanonu repertuaru barokowego i klasycznego oraz zapomnianym, ale wspaniałym arcydziełom takich włoskich twórców, jak Davide Perez, Niccolò Jommelli i Baldassare Galuppi.

Wnikliwe prace badawcze podjęte przez zespół, wspierane przez poświęcony mu Komitet Naukowy i we współpracy z Wydziałem Muzykologii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu w Pawii, pozwoliły odkryć na nowo prawdziwe piękno tych arcydzieł, m.in. dzięki zastosowaniu odpowiednich i udokumentowanych praktyk wykonawczych. To podejście jest bardzo cenione przez publiczność wielu festiwali muzyki dawnej i najważniejszych sal koncertowych, w których zespół występuje każdego roku; wśród nich można wymienić m.in. Bozar (Bruksela), Internationale Händel-Festspiele Göttingen, George Enescu Festival (Bukareszt), Festival de musiqueBaroque d’Ambronay, Auditorium de Lyon, Arsenal de Metz, Festival international de musique Besançon Franche-Comté, Festival de La Chaise-Dieu, Opéra de Rouen Normandie, Royaumont Foundation, Festival Oude Muziek Utrecht, deSingel i AMUZ (Antwerpia), MAfestival Brugge, Valletta Baroque Festival, MITO SettembreMusica (Turyn), Stresa Festival, Monteverdi Festival (Cremona) i Festival Pergolesi Spontini (Jesi).

W styczniu 2018 r. zespół świętował 15. rocznicę pierwszego występu w Concertgebouw w Amsterdamie, a w listopadzie – w Berliner Philharmonie. Po debiucie fonograficznym (wyd. Amadeus) zespół nagrał serię płyt dla Sony/ Deutsche Harmonia Mundi poświęconą kompozytorom, których twórczość jest stałym przedmiotem badań nad repertuarem historycznym (takim jak Galuppi, Jommelli, Perez), oraz wydał płytę z rzymskimi dziełami Händla (nagranie koncertowe). W 2018 r. ukazał sięnowy
album poświęcony Pergolesiemu dla Arcana z rzadko wykonywaną Mszą D-dur i dotychczas nienagranym mottettone Dignas laudes resonemus. Koncerty Coro e Orchestra Ghislieri były transmitowane przez Rai Radio 3, Culturebox (France Télévisions), Avro Klassiek, Radio Klara, France Musique, RTBF Musiq’3 i Norddeutsche Rundfunk. Do najważniejszych wydarzeń w 2019 i 2020 r. należało wydanie albumu z Requiem Jommellego, nagranego z Sandrine Piau, Carlem Vistolim, Raffaelem Giordanim i Salvem Vitalem (Arcana/ Outhere Music) – zdobył on Diapason d’Or, Joker Crescendo Découverte oraz znalazł się na Bestenlisten w kategorii „Chor und Vokalensemble” oraz „Alte musik vokal/instrumental” Preis der deutschen Schallplatten Kritik. Pozostałe wydarzenia to wykonanie Requiem Mozarta wraz z Requiem Jommellego w ramach cyklu NTR ZaterdagMatinee w Concertgebouw (Amsterdam).

W 2021 r. zaplanowano: nowe nagranie Petite messe solennelle Rossiniego dla Arcana/ Outhere Music z Sandrine Piau, Josè Marią Lo Monaco, Edgardem Rocha i Christianem Senną; wykonanie Stabat Mater Pergolesiego i Messa di Santa Cecilia A. Scarlattiego z Robinem Johannsenem i Raffaelem Pe w ramach cyklu NTR ZaterdagMatinee w amsterdamskim Concertgebouw (czwarty koncert zespołu w tej sali w ciągu czterech sezonów); debiut na Wratislavii Cantans z Sandrine Piau; tournée po Holandii z Petite messe solennelle Rossiniego na instrumentach historycznych.

Newsletter Melomana
Zapowiadamy nowe koncerty, przypominamy o starcie sprzedaży biletów, dajemy znać o ostatnich wolnych miejscach
Zapisz się