Mieszkający w Równem ukraiński muzyk, śpiewak, badacz i wykonawca tradycyjnej muzyki Wołynia i Polesia, zarówno instrumentalnej, jak i wokalnej. Folklorem tego regionu interesuje się od czasów studiów w Państwowym Instytucie Kultury w Równem, kiedy to brał udział w folklorystyczno- etnograficznych ekspedycjach w wioskach rówieńskiego Polesia. Od 1997 r. jest członkiem zespołu Wiejska Muzyka z Równego, który odtwarza muzykę ludową Polesia Zachodniego i Wołynia.
Andriy Lyashuk jest multiinstrumentalistą, a jego szczególną pasję stanowi gra na lirze korbowej. W repertuarze ma psalmy, kanty, dumy i ballady wspomnianego regionu. W swoim wykonawstwie podąża śladami wołyńskiego lirnika Iwana Własiuka z wioski Zalucie, ale też zgłębia pieśni ze zbioru Lira i jej motywy Porfirego Demuckiego. Artysta jest stałym uczestnikiem kobziarskich i lirnickich festiwali odbywających się w Ukrainie.
Wielokrotnie występował w Polsce, m.in. na festiwalach Wszystkie Mazurki Świata, Jarmark Jagielloński w Lublinie, Festiwal Kultury Ukraińskiej na Podlasiu „Podlaska jesień” w Bielsku Podlaskim. Kontynuuje dawne lirnickie tradycje, grając i śpiewając na ulicach podczas świąt i zabaw. Jako lirnik brał udział w licznych filmach dokumentalnych i fabularnych, ukraińskich i zagranicznych, m.in. takich jak Wolni ludzie (film dokumentalny, reż. Hanna Yarovenko), Przewodnik (film fabularny, reż. Ołeś Sanin), Gorzkie żniwa (film fabularny, reż. George Mendeluk), Piekielna chorągiew albo kozackie Boże Narodzenie (reż. Mychajło Kostrov)