Edycja 2021

Witamy na Leo Festiwal 2021!

Członkowie NFM Orkiestry Leopoldinum są bardzo szczęśliwi, że mogą ponownie zagrać dla Państwa na żywo. Wszyscy mamy duże problemy spowodowane pandemią, która w przyszłości nadal będzie stanowiła wyzwanie dla społeczeństwa. Na nasz koncert inauguracyjny wybraliśmy – stosownie do obecnej wymagającej sytuacji – muzykę, która wzmacnia nadzieję na poradzenie sobie z kryzysem: per aspera ad astra.

II Symfonia Honeggera, napisana i prawykonana w czasach kryzysu oraz w obliczu katastrofy, jaką była II wojna światowa, jest wyrazem smutku i desperacji tamtych czasów. Jednak w ostatniej części pojawia się – niczym u Bacha – chorał na trąbkę, który obiecuje nadzieję i wyzwolenie od wszelkich cierpień i trudności. Również Wielką fugę op. 133 Beethovena wieńczy pozytywny akcent, obiecując nagrodę za całą naszą wytrwałość i odwagę w czasie, gdy życie często oscylowało między nadzieją a dramatycznymi konfliktami. Dyrygent Felix Weingartner, którego aranżację fugi Beethovena zagramy, sam był znakomitym kompozytorem, co można usłyszeć w otwierającej koncert jego niewielkiej Serenadzie op. 7.

Pieśni, modlitwy i rapsodie to prezentacja szerokiego i atrakcyjnego repertuaru: od kameralnych pieśni Mieczysława Karłowicza do utworów romantycznych i ludowych, które ukażą kunszt i wszechstronność muzyków Orkiestry Leopoldinum. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wkład naszych gości: pianistki Justyny Skoczek, kontrabasisty Pawła Jabłczyńskiego oraz aktora Bartosza Porczyka.

Bajki i opowieści wciąż mogą urzekać i kształtować umysły dzieci. Baśnie połączone z muzyką robią jeszcze większe wrażenie! Chóry dziecięce od dawna czekały na możliwość występów. Wreszcie znowu mają szansę: Małgorzata Podzielny zaprezentuje muzykę filmową ze wszystkimi swoimi chórami: Chórem Chłopięcym NFM, chórem Con Brio i zespołem wokalnym Rondo, którym akompaniować będzie Orkiestra Leopoldinum. Usłyszą Państwo utwory pochodzące ze skomponowanej przez Andrzeja Korzyńskiego ścieżki dźwiękowej filmów o przygodach pana Kleksa oraz muzykę filmową Krzesimira Dębskiego do W pustyni i w puszczy w aranżacji Michała Ziółkowskiego. Program zakończy muzyka baletowa Maurice’a Ravela Moja matka gęś – dzieło pierwotnie przeznaczone na fortepian na cztery ręce. Tworzy je pięć kompozycji fortepianowych, które autor później zorkiestrował, tworząc półgodzinny utwór baletowy. Zaczynając od Tańca kołowrotka opowiada historie Śpiącej królewny, Rozmowy Pięknej i Bestii, Tomcia Palucha, Brzydulki, cesarzowej pagód, oraz Zaczarowanego ogrodu. Bez słów – magiczny świat dźwięków Ravela przenosi nas bezpośrednio w klimat tych baśni.

Dziękuję wielu osobom, które umożliwiły realizację koncertów festiwalu pomimo trudności, zagrożeń i przeszkód. Specjalne podziękowania kieruję w stronę Dyrektora NFM Andrzeja Kosendiaka i Agaty Adamczyk za koordynację wydarzeń.
Życzę miłych koncertów! Jak Państwo wiedzą, muzyka jest ważnym i naprawdę skutecznym narzędziem, które pomaga utrzymać dobry nastrój.

Ernst Kovacic i NFM Orkiestra Leopoldinum

Zwiedzanie - bilety

Zwiedzanie indywidualne

Cena biletu na wycieczkę z przewodnikiem: 15 zł (nie przyjmujemy zwrotów biletów).

Czas wycieczki: 90 minut

Liczba uczestników: 20

Bilety na zwiedzanie są dostępne online lub w Kasie NFM, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00–18.00 (z przerwą między 15.00 a 15.30) oraz w soboty w godzinach 14.00–19.30.

 

 

W trakcie wycieczki z przewodnikiem poznajemy NFM od kulis. Odwiedzamy sale koncertowe i pomieszczenia techniczne na co dzień niedostępne dla melomanów. Poznajemy ciekawostki związane z projektem budynku oraz tajniki nowatorskich rozwiązań akustycznych. Dowiadujemy się, co inspirowało architektów przy projektowaniu gmachu NFM. Odkrywamy też mechanikę działania największego wymyślonego przez człowieka instrumentu – organów piszczałkowych.

 

Informacje dla zwiedzajacych z przewodnikiem
  • Przewodnik prowadzi wycieczkę w języku polskim.
  • Wycieczka jest fizycznie wymagająca. Część trasy może zostać pokonana za pomocą wind, ale część wymaga skorzystania ze schodów. Konieczne jest również piesze przejście przez długie korytarze NFM.
  • Program zwiedzania indywidualnego jest skierowany do dorosłych odbiorców i nie jest polecany dla dzieci poniżej ósmego roku życia.
  • Terminy wycieczek dostosowane są do harmonogramu prób i innych wydarzeń odbywających się w NFM. Ze względu na zmiany w planach artystycznych zwiedzanie może zostać odwołane w ostatniej chwili, o czym informujemy Państwa mailowo.

Pospiewaj mi Zasady uczestnictwa - bilety

Zasady uczestnictwa w projekcie

Zachęcamy do wypełniania formularza zgłoszeniowego  do akcji "Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato".

Rejestracja będzie zapisem na zajęcia oraz jednocześnie uprawnia:

  • do zakupu biletów ulgowych na koncerty repertuarowe w Narodowym Forum Muzyki (prócz wydarzeń festiwalowych i specjalnych) przez kobiety z widoczną ciążą i legitymujące się kartą ciąży oraz ich partnerów; informacje o cenach dostępne w kalendarium koncertów;
  • do zakupu biletów w cenach promocyjnych (promocja -10% na bilety pierwszej kategorii) na wszystkie koncerty repertuarowe (oprócz wydarzeń festiwalowych i specjalnych) w Narodowym Forum Muzyki dla rodziców małych dzieci.
  • Przychodząc z dziećmi (od lat 4 do lat 18) opiekunowie (do dwóch osób) mają również bilety ulgowe, zaś trzecie dziecko otrzymuje darmowy bilet.

Uczestnictwo w zajęciach organizowanych zarówno w Narodowym Forum Muzyki, żłobkach i szkołach rodzenia jest bezpłatne.

Miejsce i terminy
grupa A – NFM, Sala Edukacyjna poziom 4 B, godz. 10.30
grupa B – NFM, Sala Edukacyjna poziom 2, godz. 15.00

2023
11, 18, 25 stycznia
15, 22 lutego
1, 15, 22, 29 marca
12, 19, 26 kwietnia
17, 24, 31 maja

Ensemble NFM Filharmonia Wrocławska | Giancarlo Guerrero

Giancarlo Guerrero
Dyrektor Artystyczny NFM Filharmonii Wrocławskiej

Giancarlo Guerrero jest dyrektorem muzycznym NFM Filharmonii Wrocławskiej oraz dyrektorem muzycznym Nashville Symphony i głównym dyrygentem gościnnym Gulbenkian Orchestra w Lizbonie. Z wrodzoną  i instynktową muzykalnością, Guerrero „dyryguje nie tylko z wnikliwym odczytaniem partytury i witalnością, ale również atrakcyjnie i dynamicznie” – pisze amerykańska gazeta „Plain Dealer”. Sześć razy nagrodzony GRAMMY®, Guerrero zrealizował kilkanaście nagrań z Nashville Symphony podczas swojej dziesięcioletniej kadencji. Guerrero był głównym dyrygentem gościnnym Cleveland Orchestra podczas legendarnej rezydencji orkiestry w Miami i regularnie powraca do prowadzenia tego zespołu w Cleveland. Wcześniej pełnił m.in. funkcję dyrektora muzycznego Eugene Symphony oraz II dyrygenta Minnesota Orchestra.

Ensemble NFM CHór Chłopięcy | Podzielny

Małgorzata Podzielny
Dyrektor Artystyczny Chóru Chłopięcego NFM i Chóru Dziewczęcego NFM

Adiunkt na Wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu; absolwentka tej uczelni – Wydziału Edukacji Muzycznej (w klasie dyrygowania Marii Oraczewskiej-Skorek) oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii (teoria muzyki). Ukończyła również Podyplomowe Studia Chórmistrzostwa w Bydgoszczy. We wszystkich specjalnościach uzyskała dyplomy z wyróżnieniem. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ensemble Leopoldinum | joseph swensen PL

Joseph Swensen
Dyrektor artystyczny NFM Orkiestry Leopoldinum

Dyrektor artystyczny NFM Orkiestry Leopoldinum, emerytowany dyrygent Scottish Chamber Orchestra oraz pierwszy dyrygent gościnny Orquesta Ciudad de Granada. Pełnił także funkcje pierwszego dyrygenta gościnnego i doradcy artystycznego Orchestre de chambre de Paris (2009–12), głównego dyrygenta Scottish Chamber Orchestra (1996–2005) i Malmö Opera (2005–11). Joseph Swensen znany jest z budowania trwałych relacji z orkiestrami. Od wielu lat współpracuje również jako dyrygent gościnny z Orchestre National du Capitole de Toulouse, Orquestra Sinfónica do Porto Casa da Música, BB C National Orchestra of Wales oraz Orquesta Sinfónica de Navarra.

Leo Festival - wydarzenia 2021

Przetrwamy
Kovacic / Leopoldinum
02.06.2021
śr.
19:00
NFM, Sala Czerwona
Pieśni, modlitwy i rapsodie
Porczyk / Jabłczyński / Leopoldinum
04.06.2021
pt.
19:30
NFM, Sala Czerwona
Muzyczne baśnie
Akademia pana Kleksa
06.06.2021
niedz.
17:00
NFM, Sala Główna

Leo Festival - wydarzenia 2022

Połączeni w muzyce
Olena Korolenko / NFM Orkiestra Leopoldinum
02.06.2022
czw.
19:00
NFM, Sala Czerwona
Pieśni thereminu
Ernst Kovacic / NFM Orkiestra Leopoldinum
04.06.2022
sob.
18:00
NFM, Sala Czerwona
Odległy horyzont
NFM Orkiestra Leoopldinum / Atom String Quartet
05.06.2022
niedz.
18:00
NFM, Sala Czerwona

Leo Festival - wydarzenia 2019

Wybierz i słuchaj
 
30.05.2019
czw.
19:30
NFM, Sala Czerwona
Muzyka i malarstwo
 
01.06.2019
sob.
18:00
NFM, Sala Czerwona
Dźwięki i smaki
 
02.06.2019
niedz.
19:30
NFM, Sala Kameralna

Leo Festival - wydarzenia 2018

Edycja 2018
Muzyka i magia
Harry Potter, Czarodziejski flet, Uczeń Czarnoksiężnika
01.06.2018
pt.
19:00
NFM, Sala Czerwona
Spotkanie z kompozytorem Tomaszem Skweresem
 
02.06.2018
sob.
18:15
NFM, foyer -1, czerwone kanapy
Niepodległość
Antoni Pawlicki, Agnieszka Więdłocha
02.06.2018
sob.
19:00
NFM, Sala Główna
Razem żyjemy – razem gramy
 
03.06.2018
niedz.
11:00
NFM, Sala Czerwona
Prośba o pokój | Oprawa nabożeństwa
Wstęp wolny
03.06.2018
niedz.
18:00
kościół pw. św. Marii Magdaleny, katedra Kościoła polskokatolickiego

Leo Festival - wydarzenia 2017

Edycja 2017
Mistrz i uczeń
 
28.05.2017
niedz.
18:00
NFM, Sala Czerwona
Posłuchaj, zobacz i uśmiechnij się!
 
30.05.2017
wt.
19:00
NFM, Sala Czarna
Magia Broadwayu i kina
 
01.06.2017
czw.
19:00
NFM, Sala Czerwona
Opera dla dzieci – Brzydkie kaczątko | wydarzenie towarzyszące
 
04.06.2017
niedz.
12:00
NFM, Sala Główna
Opera dla dzieci – Brzydkie kaczątko | wydarzenie towarzyszące
 
04.06.2017
niedz.
16:00
NFM, Sala Główna

Leo Festival - wydarzenia 2016

Edycja 2016
Opera dla dzieci – Brzydkie kaczątko
 
29.05.2016
niedz.
12:00
NFM, Sala Główna
Festival du corps – cz. I-IV
 
01.06.2016
śr.
17:00
NFM, Sala Czerwona / foyer-3
Festival du corps: cz. V
 
01.06.2016
śr.
20:00
NFM, Sala Główna
Dwie orkiestry i skrzypce solo
 
04.06.2016
sob.
19:00
NFM, Sala Główna

Leo Festival - wydarzenia 2015

LEO FESTIWAL: PIĘĆ RZEK
 
30.05.2015
sob.
18:00
Zamek Topacz, sala balowa
LEO FESTIWAL: NIE WALCZMY – TAŃCZMY
 
01.06.2015
pon.
19:00
sala koncertowa dawnej Filharmonii
LEO FESTIWAL: NOWE POKOLENIE
 
03.06.2015
śr.
19:00
sala koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego
LEO FESTIWAL: CISZA
 
06.06.2015
sob.
21:00
kościół pw. św. Marii Magdaleny, katedra Kościoła polskokatolickiego

festival akademia muzyki dawnej | Thiel

Jarosław Thiel
Dyrektor Artystyczny Wrocławskiej Orkiestry Barokowej

Studiował grę na wiolonczeli w akademiach muzycznych w Poznaniu i Łodzi, ponadto ukończył studia podyplomowe na Universität der Künste w Berlinie w klasie wiolonczeli barokowej Phoebe Carrai i Markusa Möllenbecka (dyplom z wyróżnieniem).
W swojej działalności artystycznej skupia się przede wszystkim na problematyce historycznych praktyk wykonawczych. Występuje regularnie jako solista i kameralista – w tej roli gościł na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach muzyki dawnej. Współpracował z najważniejszymi polskimi zespołami wykonującymi muzykę barokową.

Leo festival - dyrektor artystyczny zajawka

Ernst Kovacic / fot. Łukasz Rajchert
Ernst Kovacic / fot. Łukasz Rajchert
Ernst Kovacic
Dyrektor artystyczny Leo Festiwalu

Skrzypek, dyrygent, pedagog i kurator. Wiedeń, a w nim inspirujące napięcie między tradycją i nowoczesnością stanowiło dla artysty muzyczne tło, kiedy dorastał i kształtował swoje spojrzenie na formę, dźwięk i interpretację. Wielu kompozytorów – m.in. Ernst Křenek, Friedrich Cerha, HK Gruber, Kurt Schwertsik, Robin Holloway, Nigel Osborne, Iván Eröd, Georg Friedrich Haas, Beat Furrer, Michael Jarrell, Django Bates, Hèctor Parra, Kaija Saariaho, Magnus Lindberg i Agata Zubel – komponuje swoje utwory dla Ernsta Kovacica.Jako skrzypek występował z czołowymi orkiestrami i dyrygentami w Europie, Azji, Afryce, Ameryce i Australii. Brał udział m.in. w festiwalach w Salzburgu, Wiedniu, Berlinie, Rawennie, Edynburgu, Londynie (BBC Proms), Oslo (Ultima), Grazu (Styriarte) i Warszawie (Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Warszawska Jesień).

Zwiedzanie grupowe

Zwiedzanie dla grup zorganizowanych

Organizujemy także oprowadzania dla grup zorganizowanych. Program wycieczki dostosowany jest do wieku uczestników. Termin zwiedzania należy ustalić z odpowiednim koordynatorem.

Wycieczki edukacyjne dla dzieci i młodzieży

Grupy przedszkolne, szkolne (klasy 1–8 szkoły podstawowej) i licealne

Agnieszka Grudzień
tel. kom. +48 728 447 013
e-mail: centrum.edukacyjne@nfm.wroclaw.pl 
Czas zwiedzania: 60 min.
Maksymalna liczba osób w grupie: 30
Cennik: grupa do 20 osób: 200 zł, każde dodatkowe dziecko: 10 zł

Wycieczki dla dorosłych

Małgorzata Woźnicka
tel. +48 71 715 97 72
tel. kom. +48 728 447 027
e-mail: malgorzata.woznicka@nfm.wroclaw.pl
Czas zwiedzania: ok. 90 min.
Maksymalna liczba osób w grupie: 30
Cennik: grupa do 20 osób: 300 zł, każda dodatkowa osoba: 15 zł

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

W naszym serwisie stosuje się pliki cookies, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Czytaj więcej…

Rozumiem
Newsletter Melomana
Zapowiadamy nowe koncerty, przypominamy o starcie sprzedaży biletów, dajemy znać o ostatnich wolnych miejscach
Zapisz się