Długo wyczekiwany początek lata to dla wielu czas beztroski i długich, słonecznych dni wypełnionych po brzegi wolnością. Wyjątkowość schyłku czerwca zainspirowała Chór Dziewczęcy NFM i Chór Chłopięcy NFM pod dyrekcją maestry Małgorzaty Podzielny do koncertu, który przeniesie nas do dziecięcego świata. Zabrzmią wyjątkowe piosenki Witolda Lutosławskiego oraz okraszone odrobiną magii utwory z filmów o jedynym w swoim rodzaju Panu Kleksie.
Twórczość patrona NFM to nie tylko symfonie czy koncerty instrumentalne, ale i dzieła przeznaczone dla najmłodszych. Piosenki dla dzieci jego autorstwa powstały w głównej mierze w okresie dziesięciolecia powojennego. Z biegiem lat kompozytor podzielił je na dwie odrębne kategorie: słuchających muzyki i śpiewających, które sam zwykł określać mianem „piosenek dziecinnych”. Do tej grupy przynależą Wianki i Pożegnanie wakacji napisane do słów odpowiednio Stefanii Szuchowej i Lucyny Krzemienieckiej, Bajka iskierki do tekstu autorstwa Janiny Porazińskiej czy Nocny Marek z warstwą słowną Janiny Osińskiej oraz Romana Pisarskiego. Jak podkreślają obecnie wiodący polscy muzykolodzy Danuta Gwizdalanka oraz Krzysztof Meyer na kanwie obszernej monografii Lutosławskiego – żaden inny kompozytor nie stworzył „tak wielu utworów dla dzieci, którym dane by było cieszyć się równie dużą popularnością, a przy tym reprezentować imponująco wysoki poziom artystyczny”. Tego letniego popołudnia po wiele z nich sięgną młodzi adepci chóralistyki.
Iście magiczny nastrój przywołają natomiast piosenki z filmów o bodajże najbardziej znanym polskim czarodzieju o bujnej czuprynie i twarzy usianej kolorowymi piegami – Panu Kleksie. Witajcie w naszej bajce czy Na wyspach Bergamutach to tylko wybrane z nich, których feeryczne melodie przedstawią dziecięce chóry NFM. Muzyka Andrzeja Korzyńskiego tym razem jednak zabrzmi w opracowaniu wrocławskiego kompozytora młodego pokolenia – Michała Ziółkowskiego. Artyści zaprezentują również fragment ścieżki dźwiękowej ze słynnego francuskiego dramatu Pan od muzyki. Opowiada on historię tytułowego nauczyciela Clémenta Mathieu – byłego dyrygenta zatrudnionego w zakładzie poprawczym dla chłopców, których stara się zarazić miłością do sztuki oraz uwrażliwiać na piękno zawarte w muzyce, tworząc w placówce chór złożony z jej skrzywdzonych przez życie wychowanków. Vois sur ton chemin to poruszający utwór autorstwa Brunona Coulaisa, wzbogacony prostym, lecz szlachetnym akompaniamentem, a traktujący o nadziei i pragnieniach spoglądających w niepewną przyszłość młodych ludzi.