Forum Musicum
Potańcówka przy muzyce tradycyjnej
17.08.2024
sob.
20:00
Wrocław, Aula NOT
Wykonawcy:

Orkiestra Galicja oraz Akademia Tańca Tradycyjnego Piotra Zgorzelskiego 

Kupując bilety na obydwa koncerty festiwalowe 17.08.2024 r. – Wersalski balet sztuki oraz Potańcówkę przy muzyce tradycyjnej – uzyskują Państwo 25% rabatu. Promocja jest dostępna jedynie w Kasie NFM i nie łączy się z innymi zniżkami.
 

Lokalizacja:
Wrocław, Aula NOT
ul. Marszałka Jozefa Piłsudskiego 74
Cennik:
od 30 do 50 zł

Polska muzyka wiejska, jeszcze kilkanaście lat temu często lekceważona, a w najlepszym razie służąca jako źródło inspiracji dla kompozytorów muzyki poważnej, powróciła w XXI wieku w postaci in crudo. Obecnie znów przyciąga młodych ludzi i najzdolniejszych artystów, ponownie także pojawia się w najbardziej naturalnym dla siebie kontekście, jakim są wspólna zabawa i taniec. Na Forum Musicum w wykonaniu prowadzonej przez członków Kapeli Niwińskich Orkiestry Galicja usłyszeć będzie można muzykę polsko-ukraińskiego pogranicza. Nie zabraknie również cennej i rzadkiej możliwości nauki wiejskiego tańca.

Galicja – wielokulturowa, barwna kraina położona w cieniu Karpat – była domem wielu muzycznych tradycji współistniejących obok siebie przez stulecia. Różnorodny repertuar pochodzący z tej właśnie ziemi kultywuje Orkiestra Galicja składająca się z uczniów autentycznych wiejskich muzykantów, którzy zgłębiają go z pasją prawdziwych badaczy, sięgając do archiwalnych nagrań i dziewiętnastowiecznych zapisów Oskara Kolberga. W ich wykonaniu usłyszeć można pieśni i tańce polskiego Pogórza, ukraińskiego Podkarpacia, muzykę okolic Rzeszowa i Lwowa, melodie pochodzące od Pogórzan, Bojków, Hucułów, Żydów i Węgrów. Do tańca grają energiczne kołomyjki, ukraińskie polki, oberki i wolne pogórzańskie, krakowiaki i kozaki. Obecność wśród członków Orkiestry muzyków Kapeli Niwińskich oznacza, że podczas potańcówki należy spodziewać się również sięgania przez artystów po transowy repertuar z Polski centralnej. To właśnie jako spadkobiercy muzycznej kultury tego obszaru najbardziej znani są tworzący ten zespół Mateusz i Agnieszka Niwińscy.

Tradycyjnych tańców nauczyć się będzie można od Piotra Zgorzelskiego. Jest to jeden z najbardziej doświadczonych instruktorów tańca tego typu w naszym kraju – inicjator odrodzenia jego niescenicznych form. Jako założyciel Polskiej Akademii Tańca Tradycyjnego od lat organizuje on w całej Polsce warsztaty dla osób pozbawionych żywego kontaktu z muzyką ludową. Jest także autorem programu nauki tańca, w którym uwzględnione zostały współczesne przyzwyczajenia i muzyczne wychowanie w realiach kultury globalnej.

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) – Realizacja spektaklu tanecznego oraz potańcówki w ramach festiwalu Forum Musicum wraz z realizacją filmów instruktażowych tańca tradycyjnego.

NFM Audio Player - obsługa komponentu Event

NFM Video Panel - obsługa komponentu Event

Kruk i lew

Muzyka głośna

Minikoncerty w przestrzeni publicznej
09.08
sob.
16:00
Przestrzeń miejska Wrocławia
XVII-wieczne sonaty skrzypcowe
Zbigniew Pilch / Marta Niedźwiecka
09.08
sob.
20:00
Wrocław, Ratusz, Sala Wielka
Alta Bellezza „Fenomen alta cappella” – spotkanie z publicznością
Grzegorz Joachimiak
10.08
niedz.
12:00
NFM, Sala Kameralna
Concerto Scirocco: Syreny i żołnierze
Pieśni bez słów z repertuaru instrumentalnego XVII w.
16.08
sob.
20:00
NFM, Sala Czerwona
Dudy, trąby, szałamaje, kotły
Minikoncerty w przestrzeni publicznej
17.08
niedz.
16:00
Przestrzeń miejska Wrocławia
Potańcówka
Kapela Odloty
22.08
pt.
20:00
Wrocław, Stary Refektarz przy klasztorze oo. Dominikanów
Narodziny sonaty

Ars contrapuncti diminuti

Filatura di Musica
23.08
sob.
20:00
Wrocław, Oratorium Marianum
Sztuka kontrapunktu ozdobnego – spotkanie z publicznością
Marek Nahajowski i Filatura di Musica
24.08
niedz.
12:00
NFM, Sala Kameralna
Newsletter Melomana
Zapowiadamy nowe koncerty, przypominamy o starcie sprzedaży biletów, dajemy znać o ostatnich wolnych miejscach
Zapisz się