Podczas koncertu NFM Orkiestry Leopoldinum pod dyrekcją Christiana Danowicza zabrzmi muzyka czterech wybitnych kompozytorów: Dmitrija Szostakowicza, Jerzego Fitelberga, Eugène’a Ysaÿe’a i George’a Gershwina. Wszystkie ich prezentowane dzieła zostały napisane w latach dwudziestych lub trzydziestych XX wieku. Do muzyków dołączą też dwie znakomite skrzypaczki – Karolina Podorska i Magdalena Ziarkowska-Kołacka.
Preludium i Scherzo op. 11 Dmitrija Szostakowicza to jedno z najbardziej zaskakujących jego dzieł. Powstało ono na przełomie 1924 i 1925 roku, a twórca przeznaczył je na oktet smyczkowy, dlatego badacze wysnuli hipotezę, że wzorem dla niego musiał być słynny Oktet Es-dur Feliksa Mendelssohna Bartholdy’ego. Rosyjski kompozytor początkowo zamierzał napisać pięcioczęściową suitę na taki sam skład, jednak od pracy nad nią oderwało go tworzenie I Symfonii. Gdy ukończył ten utwór, Szostakowicz ograniczył się jednak do formy dwuczęściowej. Kompozytor zadedykował to wyraziste i oryginalne dzieło pamięci zmarłego przyjaciela, poety Wołodii Kurczawowa. Następnie zabrzmi Koncert na orkiestrę smyczkową Jerzego Fitelberga, który był synem Grzegorza Fitelberga – wybitnego dyrygenta, przyjaciela i promotora twórczości Karola Szymanowskiego. Szybko jednak zaczął wyrabiać sobie w świecie muzycznym silną renomę jako kompozytor. W 1940 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmarł jedenaście lat później. Jego pełen energii i wyrazistych rytmów utwór, którego będziemy mieli okazję wysłuchać, jest opracowaniem nieco wcześniejszego II Kwartetu smyczkowego.
Amitié (co po francusku znaczy ‘przyjaźń’) to dzieło przeznaczone na dwoje skrzypiec i smyczki. Jego autorem jest Eugène Ysaÿe i choć historia zapamiętała go jako jednego z najwybitniejszych wirtuozów, działającego na przełomie XIX i XX wieku (obdarzano go nawet przydomkami „król skrzypiec” lub „car”), był on również kompozytorem. Amitié jest jednym z ośmiu napisanych przez tego twórcę poematów na skrzypce z towarzyszeniem innych instrumentów. To pogodny, liryczny dialog dwojga solistów, snuty ponad oszczędnym akompaniamentem. Do orkiestry dołączą w nim Karolina Podorska i Magdalena Ziarkowska-Kołacka. Koncert zwieńczy wykonanie opracowanej na smyczki i skrzypce przez Igora Frolova Suity z opery Porgy and Bess George’a Gershwina. Autor tego wystawionego w 1935 roku w Bostonie dzieła odważnie – jak na tamte czasy – łamał konwencje i wplatał do swoich kompozycji elementy jazzu.