Choć nie zawsze tak było, obecnie muzyki bożonarodzeniowej słuchamy przede wszystkim przed świętami i w ich trakcie. Ostatnie dni przed Wigilią to bez wątpienia dobra pora, by odwiedzić NFM, ponieważ Karol Mossakowski, dyrektor serii koncertów organowych, wraz z Chórem NFM prowadzonym przez Lionela Sowa, wykona religijne kompozycje Benjamina Brittena oraz Zoltána Kodályego. W drugiej części wieczoru zabrzmią kolędy w formie improwizowanej wspólnie przez śpiewaków i instrumentalistę.
Czy religijne uniesienie można przeżywać w sposób ekscentryczny, osobliwy? Odpowiedź stanie się jasna, gdy tylko wnikniemy w tekst osiemnastowiecznego poety Christophera Smarta Jubilate Agno, do którego muzykę napisał w 1943 roku Benjamin Britten. Rejoice in the Lamb to krótka kantata oparta na wybranych wersach tego niezwykłego poematu. Autor przemawia w nich jako głos natury stale oddającej chwałę Bogu. Usłyszymy między innymi słynny fragment o jego ukochanym Jeoffrym, jednym z najsłynniejszych kotów literatury angielskiej. Co więcej, Smart jako boże sługi opisał nie tylko to stworzenie, ale i mysz, a także litery alfabetu oraz kwiaty. W ascetycznym, lecz delikatnym języku dźwiękowym Brittena nie zabraknie z pewnością ducha Bożego Narodzenia, pomimo tego, że kompozycja powstała na inną okazję.
Solenne i radosne jest natomiast ostatnie ukończone dzieło Zoltána Kodályego, Laudes organi z 1966 roku. Węgier sięgnął po tekst dwunastowiecznego hymnu na cześć organów, czy też szerzej: muzyki instrumentalnej. Była ona narzędziem „nowoczesnego” sposobu oddawania chwały Bogu. Organowa polifonia jest w nim ukłonem w stronę twórczości z dawnych czasów, chociaż wyraźna pozostaje i technika dwudziestowieczna. Wnikliwi usłyszą, że Kodály z sukcesem zilustrował dźwiękowo słowa mówiące o niuansach kompozycji i wykonawstwa. Po przerwie Karol Mossakowski, będący znakomitym improwizatorem, stworzy wraz z lubującym się w wyzwaniach wykonawczych Chórem NFM atmosferę niecodzienną, bo przecież świąteczną. W Sali Głównej NFM nieść się będą kolędy!