Mieczysław Szlezer / fot. materiały prasowe TiFL
Koncerty kameralne
Sonaty na skrzypce i fortepian
02.03.2019
sob.
17:00
sala koncertowa dawnej Filharmonii
Program:

W.A. Mozart Sonata e-moll na fortepian i skrzypce KV 304
I.J. Paderewski Sonata a-moll na skrzypce i fortepian op. 13

***
L. van Beethoven IX Sonata skrzypcowa A-dur op. 47 „Kreutzerowska”

 

 

 

 

Pobierz omówienie
Wykonawcy:

Mieczysław Szlezer – skrzypce
Danuta Mroczek-Szlezer – fortepian
Juliusz Adamowski– słowo o muzyce    

Lokalizacja:
sala koncertowa dawnej Filharmonii
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 19, Wrocław
Cennik:
od 15 do 25 zł

Towarzystwo im. Ferenca Liszta (TiFL) zostało założone 2 marca 1989 r. w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu przez trzydziestoosobowe grono muzyków i melomanów z kilku miast. Wśród społecznie działających stowarzyszeń muzycznych TiFL może się poszczycić unikalnym w skali międzynarodowej poziomem i zakresem działalności. Podczas 1320 dotychczas zrealizowanych koncertów w 86 salach, w 28 miastach w kraju oraz w Budapeszcie, Gödöllö, Györ, Moskwie i Sankt Petersburgu wystąpiło około 700 wykonawców z 33 krajów (niektórzy wielokrotnie); w tym 398 pianistów, 47 solistów grających na innych instrumentach, 19 kameralistów, 6 dyrygentów, 6 aktorów, 3 orkiestry symfoniczne oraz Chór Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.  Oprócz wybitnych artystów o dużej międzynarodowej renomie (m.in. Zsuzsa Elekes, Sofya Gulyak, Viktória Herencsár, Eugen Indjic, István Lantos, Wiktor Mierżanow, Karol Radziwonowicz, Janusz Olejniczak, Olga Pasiecznik) wystąpiło blisko 300 młodych, wyróżniających się artystów, w tym ponad 200 Polaków, prezentując ponad 1500 utworów muzycznych około 240 kompozytorów z różnych epok. Integralną częścią wszystkich koncertów (cyklu zatytułowanego „Wieczory lisztowskie”) jest komentarz słowny, który poza przekazywaniem pewnego zakresu podstawowej wiedzy muzycznej ma motywować do możliwie pełnej percepcji prezentowanych utworów i zachęcać do dalszego pogłębiania kontaktu z muzyką.

Działalność artystyczno-edukacyjna obejmowała zarówno kilkanaście ośrodków kultury w niewielkich miejscowościach, jak i renomowane sale koncertowe. Znaczna część „Wieczorów lisztowskich” została oceniona jako wydarzenia artystyczne na najwyższym poziomie. Od listopada 1992 r. odbyło się również 190 koncertów umuzykalniających dla młodzieży (w znacznej części młodzieży niepełnosprawnej) w ramach cyklu „Jak słuchać muzyki?”.

TiFL zainicjowało i zrealizowało we Wrocławiu: 8 konkursów pianistycznych (w tym 4 międzynarodowe z udziałem 135 uczestników z 28 krajów). Sofya Gulyak, laureatka II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu w 2002 r., obecnie należy do najwybitniejszych pianistek świata. W latach 1993–2018 zostało zrealizowanych we Wrocławiu 25 corocznych międzynarodowych mistrzowskich kursów pianistycznych, które w profesjonalnym środowisku muzycznym od wielu lat cieszą się dużą renomą. Wzięło w nich udział ponad 700 pianistek i pianistów z 31 krajów. Profesorami kursów byli najwybitniejsi artyści-pedagodzy: Halina Czerny-Stefańska (Kraków), Andrzej Jasiński (Katowice), István Lantos (Budapeszt), Lee Kum Sing (Vancouver), Wiktor Mierżanow (Moskwa), Aleksiej Orłowiecki (Sankt Petersburg), Borys Petruszański (Imola) i Roman Salyutov (Bergisch Gladbach). Odbyło się też kilkanaście ogólnopolskich kursów dla nauczycieli fortepianu w ponad 70 szkołach muzycznych w kraju.  Łącznie w koncertach, kursach i konkursach TiFL wzięło udział około 2600 artystów, pedagogów i uczniów z 45 krajów. Siedzibą TiFL jest Wrocław – miasto, w którym Liszt w 1843 r. aż 15 razy koncertował, po raz pierwszy w życiu dyrygował spektaklem operowym i zyskał szerokie grono wielbicieli. Wystąpił wówczas również w Brzegu i Nysie – miejscach „Wieczorów lisztowskich”. W 1859 r. Liszt po raz kolejny wystąpił we Wrocławiu – tym razem jako kompozytor i dyrygent.

NFM Audio Player - obsługa komponentu Event

NFM Video Panel - obsługa komponentu Event

Royal String Quartet
 
15.05
czw.
19:00
NFM, Sala Kameralna
Recital Hayato Sumino
Zakończenie sezonu koncertów kameralnych
08.06
niedz.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Viva l’opera
Koncert Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej
11.07
pt.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Newsletter Melomana
Zapowiadamy nowe koncerty, przypominamy o starcie sprzedaży biletów, dajemy znać o ostatnich wolnych miejscach
Zapisz się