Justyna Skoczek, Paweł Jabłczyński / fot. Natalia Kabanow
Justyna Skoczek, Paweł Jabłczyński / fot. Natalia Kabanow
Koncerty kameralne
Czarodziejski kontrabas
10.03.2022
czw.
19:00
NFM, Sala Kameralna
Program:

L. van Beethoven Wariacje F-dur na temat arii Ein Mädchen oder Weibchen z opery Czarodziejski flet W.A. Mozarta op. 66 (oprac. P. Jabłczyński)
J. Stutschewsky Six Israeli Melodies, Kaddish, Jewish Song, Hassidic Suite, Legend (P. Jabłczyński)
L. van Beethoven Wariacje Es-dur na temat duetu Bei Männern, welche Liebe fühlen z opery Czarodziejski flet W.A. Mozarta WoO 46 (P. Jabłczyński)

Czas trwania: [60']

Pobierz omówienie
Wykonawcy:

 Paweł Jabłczyński – kontrabas
Justyna Skoczek – fortepian

 

Lokalizacja:
NFM, Sala Kameralna
plac Wolności 1, Wrocław
Cennik:
od 15 do 50 zł

W repertuarze koncertu duetu tworzonego przez pianistkę Justynę Skoczek i kontrabasistę Pawła Jabłczyńskiego znalazły się kompozycje należącego do grona klasyków wiedeńskich Ludwiga van Beethovena oraz urodzonego w Ukrainie, w rodzinie klezmerskiej Joachima Stutschewsky’ego. Dzieła te zabrzmią w oryginalnych opracowaniach na fortepian i kontrabas. 

Czarodziejski flet to dwuaktowa opera autorstwa Wolfganga Amadeusza Mozarta z niemieckim librettem Emanuela Schikanedera – aktora, reżysera oraz impresaria w jednej osobie – który zachęcił kompozytora do jej skomponowania. Podstawą fabuły opery, a w zasadzie singspielu, jest baśń niemieckiego poety Christopha Martina Wielanda nosząca tytuł Lulu czyli Flet czarodziejski. Prawdopodobnie z inicjatywy Mozarta wplecione zostały do niej jednak refleksyjne wątki filozoficzne i wolnomularskie – warto podkreślić, że zarówno kompozytor, jak i Schikaneder należeli do loży masońskiej. Towarzysząca przebiegowi zdarzeń niezwykle efektowna i urozmaicona warstwa muzyczna niewątpliwie stanowiła inspirację dla kolejnych twórców. Zauroczony jej brzmieniem Ludwig van Beethoven sięgnął po poszczególne arie pochodzące z opery, by stworzyć wariacje na wiolonczelę i fortepian. Podczas koncertu muzycy wykonają dwie z nich – Wariacje F-dur na temat arii Ein Mädchen oder Weibchen oraz  Wariacje Es-dur na temat duetu Bei Männern, welche Liebe fühlen.

Tego wieczoru zabrzmią także dzieła Joachima Stutschewsky’ego – doskonałego izraelskiego wiolonczelisty oraz kompozytora: Six Israeli Melodies, Kaddish, Jewish Song, Hassidic Suite oraz Legend. Łączy je przede wszystkim bogaty język muzyczny, a także tradycyjny żydowski idiom. Artysta zaangażowany był w ruch syjonistyczny – na własną rękę organizował w Tel-Awiwie koncerty żydowskiej muzyki ludowej i artystycznej oraz prowadził cykl wykładów połączonych z recitalami w całym kraju, wykorzystując liczne podróże do zbierania i zapisywania melodii chasydzkich.

 

NFM Audio Player - obsługa komponentu Event

NFM Video Panel - obsługa komponentu Event

Royal String Quartet
 
15.05
czw.
19:00
NFM, Sala Kameralna
Kup bilet
Ostatnie bilety!
Recital Hayato Sumino
Zakończenie sezonu koncertów kameralnych
08.06
niedz.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Viva l’opera
Koncert Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej
11.07
pt.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Newsletter Melomana
Zapowiadamy nowe koncerty, przypominamy o starcie sprzedaży biletów, dajemy znać o ostatnich wolnych miejscach
Zapisz się