Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa (MAW) to jedno z niewielu wydarzeń w Europie skierowanych do wiolonczelistów z całego świata. Pełni przede wszystkim funkcję edukacyjną, przyjmując jednocześnie formę festiwalu. W ramach MAW organizowane są koncerty z bardzo szerokim repertuarem. W ich programach znajdują się zarówno utwory barokowe, jak i jazz oraz muzyka współczesna. MAW stworzono, by przybliżyć publiczności świat zespołów wiolonczelowych oraz wspomóc talenty pragnące doskonalić grę na tym instrumencie.
Pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej jest zespół Polish Cello Quartet. Powstał on w 2011 roku z inicjatywy wybitnych polskich wiolonczelistów: Tomasza Darocha, Wojciecha Fudali, Krzysztofa Karpety i Adama Krzeszowca. W ich programie znajdują się głównie dzieła oryginalnie skomponowane na kwartet wiolonczelowy. Repertuar ten jest stale powiększany o utwory pisane współcześnie przez kompozytorów polskich i zagranicznych, m.in. przez Agatę Zubel, Artura Zagajewskiego, Piotra Mossa czy Annelies Van Parys.
Podczas koncertu wiolonczeliści w różnych składach wykonają wdzięczne, melodyjnie dzieła tworzących na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego stulecia artystów – Deux piéces pour quatre violoncelles op. 89 Josepha Jongena, uważanego za największego, tuż po Césarze Francku, belgijskiego kompozytora, oraz Suite pour quatre violoncelles mniej znanego węgierskiego artysty – Emánuela Moóra. Kompozycje poprzedzą Chaconne in memoria Giovanni Paolo II maestra Krzysztofa Pendereckiego – poruszający utwór powstały na wieść o śmierci papieża Jana Pawła II, która prawie dwadzieścia lat temu pogrążyła w żałobie wiernych. Roberto Trainini wraz z towarzyszeniem Orkiestry MAW przybliży intrygujące brzmieniowo dzieło Sofii Gubajduliny Am Rande des Abgrunds odznaczające się równocześnie prostotą środków i bogatą paletą barw muzycznych. Letni wieczór zwieńczą dźwięki Modlitwy za Ukrainę Wałentyna Sylwestrowa.

Polish Cello Quartet / fot. Łukasz Rajchert
Koncerty kameralne
On the Edge of Abbys
29.07.2022
pt.
19:00
NFM, Sala Czerwona
Program:
Koncert finałowy 9. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej
J. Jongen Deux piéces pour quatre violoncelles op. 89
E. Moór Suite pour quatre violoncelles
Wykonawcy: Polish Cello Quartet: Wojciech Fudala, Tomasz Daroch, Krzysztof Karpeta, Adam Krzeszowiec – wiolonczele
K. Penderecki Chaconne in memoria Giovanni Paolo II (wersja na 6 wiolonczel)
Wykonawcy: Polish Cello Quartet, Jelena Očić – wiolonczela, Tomáš Jamník – wiolonczela
S. Gubajdulina Am Rande des Abgrunds
Wykonawcy: Roberto Trainini – wiolonczela, Orkiestra Wiolonczelowa Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej
W. Sylwestrow Modlitwa za Ukrainę (oprac. na orkiestrę wiolonczel: G. Bafeltowski)
Wykonawcy: Orkiestra Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej
Czas trwania:
60 minutCennik:
od 35 do 55 złNFM Audio Player - obsługa komponentu Event
NFM Video Panel - obsługa komponentu Event
Podobne wydarzenia
Recital Hayato Sumino
Zakończenie sezonu koncertów kameralnych
08.06
niedz.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Viva l’opera
Koncert Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej
11.07
pt.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN