Na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych dwoje wielkich polskich kompozytorów – Grażyna Bacewicz i Witold Lutosławski – dużą część swoich sił twórczych zaangażowało do pisania muzyki o przeznaczeniu pedagogicznym. Nie ujmuje to niczego powstałym wtedy dziełom, bo dzięki oryginalnemu podejściu do zagadnienia i wysokim walorom artystycznym wiele z nich to do dzisiaj efektowne utwory estradowe. Na pewno dotyczy to tych przeznaczonych na czworo skrzypiec – Melodii śląskich z 1945 roku Lutosławskiego i Kwartetu Bacewicz napisanego w 1949 roku. Muzyka tworzona z myślą o zdolnej młodzieży w programie koncertu w Sali Kameralnej zestawiona zostanie z kompozycją szesnastolatka, o którym powiedzieć, że był zdolny, to nic nie powiedzieć – samego Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego.
Jego genialny Oktet smyczkowy Es-dur prawdopodobnie nigdy by nie powstał, gdyby nie rola, jaką muzyka pełniła w rodzinnym domu kompozytora. Jego ojciec raz w tygodniu zapraszał tam znajomych muzyków na wpół profesjonalne koncerty, podczas których muzycy wykonywali m.in. właśnie utwory młodego Felixa. To z myślą o tych artystach późniejszy twórca Szkockiej napisał w młodości dwanaście symfonii na smyczki oraz właśnie Oktet smyczkowy, który usłyszymy podczas koncertu.
Podobnie – jak o muzycznym spotkaniu – można myśleć o koncercie, podczas którego wystąpi ośmioro nieprzeciętnych muzyków. Czworo to instrumentaliści zespołów Narodowego Forum Muzyki: skrzypek Radosław Pujanek (koncertmistrz NFM Filharmonii Wrocławskiej), altowiolista Michał Micker (solista NFM Orkiestry Leopoldinum) oraz wiolonczeliści Tomasz Daroch i Adam Krzeszowiec (obaj grają w Polish Cello Quartet). Dołączą do nich inni utytułowani, znakomici instrumentaliści: skrzypkowie Bartłomiej Nizioł (juror Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego), Szymon Krzeszowiec (pierwszy skrzypek Kwartetu Śląskiego, pedagog Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach) oraz Sulamita Ślubowska (asystentka w Katedrze Instrumentów Smyczkowych katowickiej Akademii), a także altowiolista Przemysław Pujanek (występujący w lipskiej Gewandhausorchester).