Koncert LutosAir Quintet będzie spotkaniem z dziełami przede wszystkim kameralistyki XXI wieku autorstwa współcześnie działających artystów – pochodzącego z Ankary znamienitego pianisty i kompozytora Fazila Saya oraz Marsela Nichana, wszechstronnego szwedzkiego twórcy, którego kompozycja zostanie prawykonana tego wieczoru. Repertuaru dopełni zaś melodyjny Kwintet dęty op. 52 Theodora Blumera z początku dwudziestego stulecia.
Kwintet Alevi Dedeler Rakı Masasında przeznaczony na instrumenty dęte, autorstwa Fazila Saya, inspirowany jest w głównej mierze folklorem tureckim. W czterech krótkich częściach następujących po sobie attacca w humorystyczny sposób odzwierciedlona zostaje scena z życia codziennego typowego dla anatolijskich wiosek: oto zasiadłszy wspólnie przy stole ojcowie alewici popijają raki – tradycyjny turecki trunek. Instrumenty o odmiennym tembrze imitują głosy mężczyzn pogrążonych w ożywionej dyskusji, jak często ma to miejsce przy napitku. Say tę dysputę przekłada na partyturę, podkreślając zmiany punktów jej ciężkości, rozmaite nastroje i częste zwroty doskonale odbijające się w błyskotliwym brzmieniu dzieła. Poprzedzi ono prawykonanie utworu Marsela Nichana – Ricochet. Jak podkreśla sam artysta, wysłuchanie owej kompozycji ma być okazją do zanurzenia się w złożonym świecie komunikacji. Pięć części, które wzajemnie na siebie oddziałują, tworzy wspólny „dźwięk – głos – świat”. Punktem wyjścia stała się dla autora trzecia zasada dynamiki Isaaca Newtona, mówiąca, że jeśli ciało A działa na ciało B pewną siłą, to równocześnie ciało B działa na to poprzednie siłą o takiej samej wartości i takim samym kierunku, choć o przeciwnym zwrocie. Nichan pragnął przełożyć ów proces na rozprzestrzeniające się fale dźwiękowe, które, odbijając się od rozmaitych powierzchni, docierają następnie do odbiorcy, tworząc tym samym tytułowy rykoszet.
Koncert zwieńczy Kwintet dęty op. 52 Theodora Blumera – tworzącego na przełomie XIX i XX wieku niemieckiego kompozytora, w którego dorobku najliczniejsze są dzieła przeznaczone na obsadę instrumentów dętych. Przez wiele lat współpracował on bowiem jako pianista z kwintetem dętym Königlich Musikalische zu Kapelle Dresden, co bez wątpienia rzutowało na jego preferencje twórcze. Składający się z czterech ogniw utwór, który zaprezentuje LutosAir Quintet, szybko zyskał rozgłos za sprawą swego lekkiego, finezyjnego brzmienia.