Aka Duo powstał w 2018 roku, a w jego skład wchodzą skrzypaczka Seina Matsuoka oraz pianista Yuto Kiguchi. Artyści poznali się podczas studiów na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu i od tamtego czasu tworzą zgrany duet, zdobywający pierwsze nagrody na prestiżowych konkursach, w tym m.in. na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej „Giulio Rospigliosi” w Toskanii czy III Konkursie Muzyki Polskiej. Podczas koncertu, muzycy sięgną po repertuar czołowych kompozytorów klasycyzmu i romantyzmu, ale wykonają również dzieła polskich twórców z XX wieku – Artura Malawskiego oraz Miłosza Magina.
„To muzycy niezwykle zdolni, niezwykle wrażliwi i świadomie kształtujący wszystko to, co mają do przekazania” – mówił na antenie Polskiego Radia Marcin Majchrowski po ogłoszeniu werdyktu przyznającego młodym instrumentalistom pierwsze miejsce w ramach ubiegłorocznej odsłony III Konkursu Muzyki Polskiej. Jak sami przyznają, udział w wydarzeniu pomógł im lepiej poznać polską muzykę i jeszcze bardziej ją pokochać. Dowodem będzie wykonanie przez artystów powstałej w 1940 roku Burleski Artura Malawskiego. Jest to żywiołowy, pełny wirtuozowskich elementów utwór, w którym kompozytor sytuuje na równi koncertujące partie zarówno skrzypiec, jak i fortepianu. Dzieło zachwyca swą efektownością, dzięki czemu po jego partyturę sięgają kolejne pokolenia kameralistów. W zupełnie odmiennym, subtelnym i melancholijnym charakterze utrzymane jest Andante na skrzypce i fortepian z 1963 roku Miłosza Magina. Utwór ten powstał w pierwszych latach po przeprowadzce twórcy do Paryża, gdzie miał on zamiar rozwijać swoją dalszą karierę pianisty wirtuoza. Uległ jednak poważnemu wypadkowi, w wyniku którego doznał skomplikowanego złamania nadgarstka. Jako że incydent ten odsunął go na parę lat od instrumentu, artysta skierował wówczas swą uwagę na kompozycję. Choć literatura muzyczna jego pióra jest niesłusznie ciągle mało znana, coraz częściej wykonuje się ją zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.
W programie znalazła się również VIII Sonata skrzypcowa G-dur op. 30 nr 3 autorstwa ostatniego z klasyków wiedeńskich – Ludwiga van Beethovena. Składające się z trzech części dzieło ukończył latem 1802 roku podczas pobytu we wsi Heiligenstadt. Był to dla niego okres przepełniony niepewnością i strachem – zdał sobie bowiem wówczas sprawę z tego, że bezpowrotnie traci słuch. Trudne doświadczenia nie odzwierciedlają się jednak w pełnej promiennych brzmień sonacie, którą wykona Aka Duo. Repertuaru dopełnią zaś kompozycje legendarnych twórców pochodzących z Liège – Eugène’a Ysaÿe’a oraz Césara Francka. Rêve d’enfant (Marzenie dziecka) op. 14 pióra pierwszego z nich to rodzaj kołysanki, dedykowanej najmłodszemu synowi artysty – Antoine’owi. Niewielkich rozmiarów dzieło odznacza się czarującą, oniryczną aurą, w której wielu dostrzega inspirację fragmentami Sonaty A-dur na skrzypce i fortepian Césara Francka. Ta ostatnia zwieńczy matinée. Co ciekawe, owa sonata została skomponowana przez artystę w ramach prezentu ślubnego dla Ysaÿe’a w 1886 roku. Zachwycony partyturą pan młody wykonał ją wraz z towarzyszeniem pianistki Léontine Bordes-Pène jeszcze podczas przyjęcia weselnego.