Za dnia pianistą, nocą zaś youtuberem – pochodzący z Japonii Hayato Sumino jest bez wątpienia jednym z bardziej wszechstronnych artystów łączących w swojej działalności życie koncertującego wirtuoza z vlogowaniem. Znany w sieci jako Cateen zgromadził na swoim kanale niemal półtora miliona subskrybentów śledzących jego kolejne publikacje z nowymi aranżacjami. Podczas recitalu w NFM doskonały instrumentalista i improwizator sięgnie po dzieła wielkich kompozytorów minionych epok, jak Johann Sebastian Bach czy Aleksandr Skriabin, oraz własne opracowania utworów oscylujących wokół twórczości Fryderyka Chopina czy Maurice’a Ravela.
W praktyce wykonawczej dzieł epoki baroku niebagatelną rolę odgrywała umiejętność improwizacji. Nie dziwi więc, że Sumino, jako wszechstronnie utalentowany pianista z zacięciem znamienitego aranżera, śmiało sięga po spuściznę mistrza tamtego okresu – Johanna Sebastiana Bacha, którego twórczość jest brawurowo utkaną muzyczną materią. Koncert rozpoczną utwory pochodzące z lipskiego okresu działalności tego kompozytora. Pianista wykona pogodne Preludium i Fugę C-dur BWV 870 otwierające drugi tom Das Wohltemperierte Klavier oraz cechującą się szlachetną surowością brzmienia, legendarną już II Partitę c-moll BWV 826.
Osiem etiud koncertowych op. 40 to jeden z popularniejszych zbiorów w barwnym dorobku Nikolaia Kapustina – kompozytora i pianisty, który łączył wpływy klasyki i elementy stylistyczne zaczerpnięte z jazzu. Etiudy powstałe w 1984 roku stanowią wirtuozowską syntezę wspomnianych nurtów i stawiają przed ich wykonawcami niemałe wyzwania techniczne. Podczas recitalu pianista sięgnie po pięć z nich. „Poemat na fortepian” – tak zwykł opisywać swoją V Sonatę fortepianową op. 53 Aleksandr Skriabin, jeden z czołowych ekspresjonistów przełomu dziewiętnastego i dwudziestego stulecia. Dzieło to jest prawdziwą perłą z początku ubiegłego wieku ze względu na nietypową dla gatunku jednoczęściową budowę oraz znamiona programowości, jakie nadał jej autor, umieszczając w partyturze fragment wiersza Extase swego pióra. Sumino wykona także kilka własnych utworów – Two Pieces of Chopin’s Recompositions, Three Nocturnes oraz Human Universe pochodzą z najnowszego albumu artysty. Recital zwieńczy nieoczywista aranżacja „tkanki orkiestrowej bez muzyki” – jak mawiał Maurice Ravel o swoim legendarnym Bolero zachwycającym prostotą z jednej strony, doskonałą instrumentacją zaś z drugiej.