Wielka Gala Zespołu „Mazowsze”, znana również jako Kalejdoskop Barw Polskich, to nie tylko flagowy koncert, ale także kwintesencja działalności zespołu. Trwające z reguły dwie godziny widowisko stanowi wybór pieśni i tańców pochodzących z różnych zakątków Polski, które prezentują folklor wsi i miasteczek. Często są to jednak także tańce narodowe, które Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego również ma w swoim repertuarze.
Podczas wydarzenia widzowie wraz z artystami „Mazowsza” niejako przemierzą całą Polskę. Poznają nie tylko charakterystyczne dla poszczególnych regionów tańce, przyśpiewki i muzykę, ale również zobaczą pięknie wykonane kostiumy, które cieszą oko. To właśnie te kunsztownie zdobione stroje dopełniają całości programu artystycznego „Mazowsza”.
Publiczność uczestniczy w muzycznej wędrówce przez całą Polskę – od Kaszub, poprzez Kujawy, Zieloną Górę, region Mazowsza, Lubelszczyznę, aż po góry oraz Śląsk. Z pewnością wielu zachwycą krakowiaki czy oberki, wspaniałe choreografie mistrza mazowszańskiego parkietu Witolda Zapały czy innych twórców jedynych w swoim rodzaju układów tanecznych. I wielu słuchaczom zapadną w pamięć słowa mazowszańskich przebojów, jak Kukułeczka, Cyt, cyt, Furman czy Ej, przeleciał ptaszek. A to wszystko okraszone będzie doskonałą grą orkiestry „Mazowsza” pod batutą dyrektora Jacka Bonieckiego. Podczas podróży według kalejdoskopu barw Polski warto doświadczyć tego, co w dorobku „Mazowsza” najcenniejsze – polskiej kultury i folkloru w wersji dla każdego.
„Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych sięgających po bogactwo narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Dla tysięcy odbiorców zagranicznych jego koncerty były pierwszym kontaktem z polską kulturą. „Jeśli takie jest oblicze Polski, to niech żyje Polska!” – napisał szwajcarski dziennik „Gazette de Lausanne”, a Jerzy Waldorff nazwał „Mazowsze” perłą w koronie Rzeczypospolitej. Dotychczas występy artystów, którzy przebyli ponad dwa miliony kilometrów i odwiedzili ponad pięćdziesiąt krajów, zobaczyło ponad dwadzieścia siedem milionów widzów. Prezentując rodzime pieśni ludowe i tańce narodowe, „Mazowsze” zyskało popularność i miano Ambasadora Polskiej Kultury, a ze względu na ogromną różnorodność repertuarową powszechnie uznawane jest za zespół narodowy.