Akusma Forum to wyjątkowy projekt, którego inicjatorką jest uznana polska kompozytorka, a jeszcze parę lat temu dyrektorka artystyczna festiwalu – Elżbieta Sikora. Przedsięwzięcie ma na celu przedstawienie publiczności zróżnicowanej panoramy muzyki nowej tworzonej przez artystów z poszczególnych krajów. W tym roku będą to Francja, Kanada oraz Grecja.
„Cztery maszyny, które mogą uratować świat” – tak brzmiał tytuł projektu, który kilka lat temu angażował uczniów szkoły Jean-Baptista Meilleura w Montrealu do opracowania urządzeń pomagających w naprawianiu negatywnych skutków zmian klimatycznych. Uczestnicy przedsięwzięcia mogli działać bez żadnych ograniczeń i dyrektyw. Ich sugestie stały się inspiracją dla Léi Boudreau, która stworzyła dźwiękową panoramę wymyślonych przez nich urządzeń: latającej maszyny oczyszczającej powietrze, robota ratującego bezdomne i porzucone zwierzęta, urządzenia gromadzącego śnieg, by zapobiegać jego topnieniu, oraz łodzi usuwającej nieczystości zalegające w oceanicznych wodach. Wokół zagadnień związanych z potencjałem maszynerii krąży także Mélanie Frisoli, która w Le Chant de la machine eksploruje granice technologii i podejmuje próby wydobycia brzmienia z cyfrowej ciszy. Stworzony przez kompozytorkę zróżnicowany pejzaż dźwiękowy wyłania się z impasu, którego źródłem jest doprowadzany do skrajności funkcjonowania komputer. Twórczość Nicolasa Berniera stanowi z kolei swoiste studium dialogu między dźwiękiem a namacalną materią. W nurt ten wpisuje się jego Aluminium, w którym przeszywające mikroeksplozje stopniowo prowadzą do ekspansji metalicznego wolumenu.
Hervé Birolini pełniący funkcję kuratora tegorocznej odsłony cyklu Akusma Forum sięgnie także do twórczości bliskich mu, także w życiu prywatnym, francuskich kompozytorów: Jean-Marca Duchenne’a oraz François Donata. W hołdzie temu ostatniemu, który odszedł niespełna pół roku temu, a wywodził się również z kręgów Groupe de Recherches Musicales – jednostki skoncentrowanej wokół badań nad dźwiękiem i szeroko pojętą muzyką elektroakustyczną – Birolini wykona jego Quatre allégories d’amour.
Distortions Studio zaprasza do lektury wywiadów z kompozytorami: Nicolasem Bernierem, Léą Boudreau, François Donatem oraz Jeanem-Markiem Duchenne’em.
Wszystkich wielbicieli nowych form wyrazu w muzyce współczesnej, w tym elektroniki i nowych mediów oraz projektów łączących muzykę z innymi dziedzinami sztuki, zachęcamy do zakupu karnetu na nadchodzącą, 12. edycję Musica Electronica Nova!