Włoska polifonia renesansu i baroku do dziś zadziwia słuchaczy. Nieraz zdarza się, że brzmienia sprzed kilkuset lat zaskakują nieoczywistością, jakiej nie powstydziłby się żaden współczesny kompozytor. Wraz z zespołem Le Concert Spirituel zapraszamy na muzyczny przegląd najpiękniejszych dzieł z południa Europy.
Nie da się ukryć, że gdyby nie fantastyczni kompozytorzy włoscy, muzyka europejska rozwinęłaby się w zupełnie innym kierunku. W jakim? Trudno powiedzieć, ale możemy podejrzewać, że nigdy nie powstałyby fugi Johanna Sebastiana Bacha, oparte na rozwijanej również przez Włochów sztuce kontrapunktu. Inne byłyby również dzieła Georga Friedricha Händla czy samego Wolfganga Amadeusa Mozarta, którzy korzystali z włoskich wzorców. Z tego też powodu festiwal Wratislavia Cantans zaprasza na przegląd wyjątkowej twórczości włoskich mistrzów – tym razem skoncentrujemy się na sztuce polifonii, której lata świetności przypadały na XVI i XVII stulecie. W programie koncertu nie zabraknie dzieł wielkich mistrzów, takich jak chociażby Giovanni Pierluigi da Palestrina (uwielbiany przez ówczesny Kościół twórca religijny) czy Claudio Monteverdi – jeden z ojców opery i jednocześnie autor doskonałych motetów.
Doskonałe wykonanie dzieł włoskich twórców zostanie zapewnione przez Le Concert Spirituel. Nazwa zespołu została zapożyczona od tytułu pierwszej w historii serii publicznych koncertów, które odbywały się w osiemnastowiecznej Francji, a później również w innych krajach europejskich. Do historii swej nazwy ansambl nawiązuje poprzez wykonywany repertuar, w którym znaczące miejsce zajmuje muzyka francuska XVII i XVIII stulecia. Zespołem, od momentu jego założenia (czyli od 1987 roku), kieruje Hervé Niquet – dyrygent i klawesynista, specjalista w zakresie wykonawstwa muzyki francuskiego baroku.