Wrocławska Orkiestra Barokowa zaprasza na spotkanie z dziełami legendarnych mistrzów. Tym razem gwiazdą wieczoru będzie ceniony szwajcarski flecista i dyrygent Maurice Steger. Artysta nie tylko poprowadzi zespół, lecz także wystąpi jako solista, prezentując publiczności dwa wyjątkowe, powstałe w baroku koncerty przeznaczone na popularny w tamtym okresie flet podłużny.
Koncert fletowy g-moll Antonia Vivaldiego, podobnie jak większość koncertów solowych kompozytora, należy do dzieł o charakterze ilustracyjnym. Utwór ten jest jednym z trzech, które otrzymały od autora podtytuł „La notte” („Noc”). Tym samym podtytułem zostały opatrzone wcześniejszy Koncert fletowy g-moll RV 104 oraz Koncert fagotowy B-dur RV 501. Zgodnie z założeniami muzyki ilustracyjnej celem Vivaldiego stało się muzyczne przedstawienie zasugerowanego w tytule utworu zjawiska. W ten sposób kompozytor stworzył barwne i pomysłowe dzieło, które jest zaliczane do najpopularniejszych kompozycji barokowych na flet solo z towarzyszeniem orkiestry. Uznanie wśród wykonawców i miłośników muzyki dawnej zyskał również Koncert fletowy F-dur Giuseppe Sammartiniego – jeden z ponad pięćdziesięciu koncertów solowych stworzonych przez tego kompozytora. Sammartini, należący do rodu znanych włoskich muzyków, nie tylko komponował, lecz także zasłynął jako artysta grający na dwóch instrumentach: oboju i flecie. Praktyka wykonawcza pozwoliła mu stworzyć utwór, który w pełni wykorzystuje możliwości instrumentu solowego. Do dziś trudno odpowiedzieć na pytanie, dlaczego twórczość Sammartiniego przez lata pozostawała w cieniu dzieł współczesnych mu kompozytorów, takich jak m.in. Johann Sebastian Bach czy Georg Philipp Telemann.
Dyrygujący tego wieczoru orkiestrą Maurice Steger należy dziś do najbardziej rozpoznawalnych artystów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej. Wyróżnia go przede wszystkim jego niezwykła spontaniczność gry i budząca podziw wirtuozeria. Działalność koncertowa Stegera, a także jego liczne i wyróżniane przez krytyków nagrania to dowód na to, że muzyk zajmuje ważne miejsce na międzynarodowej scenie wykonawstwa historycznego.