Działający od niemal trzydziestu lat Artemis Quartet jest dziś jednym z najbardziej znanych niemieckich zespołów kameralnych. Artyści zyskali międzynarodowe uznanie przede wszystkim dzięki swoim niezwykle charakterystycznym wykonaniom dzieł Ludwiga van Beethovena. W programie ich występu w NFM nie zabraknie zatem kompozycji słynnego mistrza z Bonn. Usłyszymy również dzieło innego klasyka wiedeńskiego – Wolfganga Amadeusa Mozarta. Wyjątkowy wieczór ubarwi muzyka XX wieku, która wyszła spod pióra jednego z najważniejszych jej przedstawicieli, Béli Bartóka.
Swoją nazwę Artemis Quartet zawdzięcza starogreckiej bogini łowów, Artemidzie – wielkiej miłośniczce muzyki i tańca, siostrze Apolla. Wspomniany zespół powstał w Lubece w 1989 roku, a pierwszymi mentorami dla tworzących go muzyków byli m.in. członkowie cenionego Alban Berg Quartet. W obecnym składzie muzycy Artemis Quartet występują od dwóch lat, a jedynym artystą działającym w kwartecie od czasu jego powstania jest wiolonczelista Eckart Runge. Od początku swojej działalności Artemis Quartet uchodził za jedną z najbardziej obiecujących formacji muzycznych – dziś artyści mają na swoim koncie szereg koncertów na całym świecie, a także wyjątkowe nagrania płytowe wyróżnione licznymi prestiżowymi nagrodami, takimi jak Preis der deutschen Schallplattenkritik, Gramophone Award, Diapason d’Or czy Echo Klassik.
Publiczność Narodowego Forum Muzyki usłyszy w wykonaniu odwiedzającego Wrocław zespołu III Kwartet smyczkowy D-dur op. 18 Beethovena. O dziele tym na przestrzeni ostatnich stuleci krążyły różnorodne opinie. Niektórzy z krytyków uznawali kompozycję za należącą do grupy mniej wyrazistych, które zostały zawarte w cyklu sygnowanym tym samym numerem opusowym. Najbardziej trafną wydaje się jednak opinia Homera Urlicha, który w swoim dziele o muzyce kameralnej ujął wspomniany kwartet jako „jedno z najszczęśliwszych natchnień Beethovena”. Kontrastem dla tej kompozycji jest z pewnością jeden z kwartetów smyczkowych autorstwa Bartóka – dzieło to zostało wykonane po raz pierwszy równo 100 lat temu w Budapeszcie i jest doskonałym przykładem wykorzystania tradycji muzyki kameralnej w rodzącym się wówczas współczesnym języku muzycznym. W finale wyjątkowego spotkania z Artemis Quartet zabrzmi jedno z najpopularniejszych dzieł kameralnych Mozarta – Kwartet „Dysonansowy”. Utwór ten zamyka zbiór doskonałych kwartetów smyczkowych kompozytora, z których trzy ostatnie zaprezentowano Josephowi Haydnowi. Miał on wtedy napisać do ojca Wolfganga, Leopolda: „Klnę się na Boga i na swój honor, że uważam pańskiego syna za największego kompozytora, jakiego znam”.

Artemis Quartet / fot. Nikołaj Lund
Koncerty kameralne
Artemis Quartet
21.06.2018
czw.
19:00
NFM, Sala Główna, estrada w odwróceniu
Program:
L. van Beethoven III Kwartet smyczkowy D-dur op. 18
B. Bartók II Kwartet smyczkowy op. 17, Sz. 67
***
W.A. Mozart Kwartet smyczkowy C-dur KV 465 „Dysonansowy”
Wykonawcy:
Artemis Quartet:
Vineta Sareika – skrzypce
Anthea Kreston – skrzypce
Gregor Sigl – altówka
Eckart Runge – wiolonczela
Cennik:
od 5 do 50 złNFM Audio Player - obsługa komponentu Event
NFM Video Panel - obsługa komponentu Event
Podobne wydarzenia
Recital Hayato Sumino
Zakończenie sezonu koncertów kameralnych
08.06
niedz.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN
Viva l’opera
Koncert Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej
11.07
pt.
19:00
NFM, Sala Główna ORLEN