Samuel Barber należał do najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich kompozytorów tworzących w ubiegłym stuleciu. Wystawiona w Metropolitan Opera w Nowym Jorku w 1958 roku Vanessa była pierwszą operą jego autorstwa.
Sukces zapewniła dziełu gwiazdorska obsada, w której znaleźli się m.in. Regina Resnik i Nicolai Gedda, a także powierzenie kierownictwa znakomitemu dyrygentowi Dimitriosowi Mitropoulosowi. Pomimo przystępnego języka muzycznego i melodyjności dzieło nie zdobyło stałego miejsca w repertuarze i obecnie grywa się je jedynie okazjonalnie. Popularność zyskało za to krótkie, liryczne Intermezzo, które jest często wykonywane jako samodzielny utwór.
Do klasyki muzyki amerykańskiej należy Koncert F-dur George’a Gershwina, napisany przezeń w 1925 roku. W dziele tym, podobnie jak w innych kompozycjach, twórca w udany sposób połączył ze sobą świat muzyki zwanej potocznie klasyczną i jazzu, tworząc zupełnie nową jakość. Solistą będzie Marcin Masecki, artysta znany z niekonwencjonalnych pomysłów i twórczego podejścia do wykonywanych utworów.
Ukoronowaniem całego koncertu będzie zaś II Symfonia Siergieja Rachmaninowa, jedna z najbardziej znanych i rozbudowanych kompozycji orkiestrowych tego twórcy. To dzieło pod wieloma względami typowe dla jego stylu. Z jednej strony pełno w nim rozlewnych, śpiewnych melodii i ogromnych emocji, z drugiej zaś skonstruowane jest w misterny sposób. Kompozytor wplótł tu nawet muzyczny symbol. Jest nim cytat ze średniowiecznej sekwencji Dies irae – symbol śmierci i żałoby, który Rachmaninow lubo umieszczał w wielu swoich utworach.