Podczas kwietniowego koncertu usłyszymy muzykę polskich i czeskich kompozytorów, począwszy od okresu romantyzmu. Będą to utwory inspirowane folklorem takich twórców jak Stanisław Moniuszko, Bedřich Smetana, Antonín Dvořák i Witold Lutosławski. Wszystkim wymienionym kompozytorom w młodości rodzice zaszczepili pasję i miłość do muzyki, a także szacunek do kraju, w którym się urodzili. W życiu dorosłym, odpowiedzialni za swój kraj, pisali w duchu tradycji kulturowych, inspirując się muzyką ludową.
Tytuł koncertu odwołuje się do orkiestrowego dzieła Bedřicha Smetany Moja ojczyzna. Kompozycja składa się z sześciu poematów symfonicznych. Najsłynniejszy z nich, który będziemy mieli okazji usłyszeć, to Wełtawa. Kompozytor, chcąc pochwalić się swoim krajem, opisał dźwiękami bieg rzeki Wełtawy, najdłuższej rzeki w Czechach. Barwna muzyka, obrazująca piękną czeską krainę, zabierze nas w niezwykłą edukacyjną podróż. Oczami wyobraźni zobaczymy rozległe lasy, pola i wioskę, gdzie odbywa się roztańczone i rozśpiewane wesele. Podczas koncertu postaramy się wyjaśnić, jakie elementy dzieła muzycznego decydują o tym, czy utwór jest taneczny. Poznamy charakter i rytm mazura, polskiego tańca narodowego oraz tańce góralskie Stanisława Moniuszki. Szczególne miejsce w naszym programie zajmą dwa tańce z Małej suity Witolda Lutosławskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, który jest patronem Narodowego Forum Muzyki. Fujarka o sielankowym charakterze i żywiołowa Hurra polka, oparte na polskim folklorze, będą wirować niczym kolorowa ludowa wycinanka.
Dzieła inspirowane folklorem zaprezentuje NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą czeskiego dyrygenta Marka Prášila. Różnorodność brzmienia, które jest możliwe do zaprezentowania jedynie przez tak rozbudowany zespół jak orkiestra symfoniczna, pomoże nam kreować w myślach różne obrazy. Natomiast malarskie interpretacje utworów tworzone „na żywo” pozwolą w pełni przeżyć i zrozumieć muzyczne przesłanie.