NABÓR
Szanowni Państwo,
przed nami kolejna, 9. już edycja Akademii Orkiestrowej NFM! Z przyjemnością zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń – tegoroczna oferta warsztatów skierowana jest do uczniów ostatnich klas liceów muzycznych, studentów oraz absolwentów uczelni muzycznych grających na instrumentach smyczkowych (skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas) oraz instrumentach dętych drewnianych (flet, obój, klarnet i fagot). Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 27 listopada 2023 r. (poniedziałek) o północy.
Lista osób zaproszonych do udziału w programie oraz lista rezerwowa ogłoszone zostaną do dnia 1 grudnia 2023 roku na podstronie internetowej Akademii Orkiestrowej NFM oraz fanpage’u Akademii Orkiestrowej NFM na Facebooku. Każda z zakwalifikowanych osób otrzyma również indywidualne powiadomienie drogą mailową.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w projekcie!
Zespół Akademii Orkiestrowej NFM
O PROJEKCIE
Akademia Orkiestrowa NFM to projekt Narodowego Forum Muzyki, którego celem jest profesjonalne przygotowanie młodych muzyków do pracy w orkiestrach. Poprzez comiesięczne zajęcia prowadzone przez koncertmistrzów, liderów NFM Filharmonii Wrocławskiej oraz zaproszonych gości, uczestnicy Akademii mają wyjątkową możliwość odbycia praktycznych i kompleksowych szkoleń, które pomogą im sprostać wysokim wymaganiom stawianym muzykom orkiestrowym.
Młodzi instrumentaliści zostaną wyselekcjonowani do udziału w Akademii Orkiestrowej NFM na podstawie nadesłanych nagrań. W trakcie trwających od grudnia 2023 do kwietnia 2024 roku zajęć zapoznają się oni z ogólnymi zasadami pracy w orkiestrze, poznają poszczególne style i zasady wykonawstwa, posiądą umiejętność wzajemnego słuchania się i kreowania wspólnej barwy, frazy i interpretacji.
Zajęcia instrumentalne prowadzone będą w czterech blokach:
– zajęcia indywidualne – skoncentrowane na indywidualnych potrzebach każdego uczestnika. W ich trakcie koncertmistrzowie i liderzy mają szansę udzielić każdemu spersonalizowanych wskazówek, pomóc w pokonaniu poszczególnych trudności i przygotować do przyszłych przesłuchań orkiestrowych (poprzez pomoc w przyswojeniu żelaznego repertuaru audycji oraz przekazanie sposobów na panowanie nad stresem);
– zajęcia sekcyjne – poświęcone problemom właściwym dla poszczególnych sekcji instrumentów (skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabasy, flety, oboje, klarnety, fagoty). W czasie tych zajęć uwaga skupiona będzie na opanowaniu wspólnej artykulacji, dynamiki, agogiki i intonacji;
– zajęcia orkiestrowe – dadzą szansę na poznanie szerokiego wachlarza repertuaru orkiestrowego oraz na przekucie w doświadczenie wiedzy zdobytej w trakcie zajęć indywidualnych i sekcyjnych, a także okazję do współpracy z najwyższej klasy muzykami – w sezonie 2023/2024 będą to: Lawrence Foster, Hina Maeda, Finnegan Downie Dear, Yaroslav Shemet i Michał Klauza;
– praktyki w NFM Filharmonii Wrocławskiej – dzięki czynnemu udziałowi w próbach i koncercie w wybranych projektach NFM Filharmonii Wrocławskiej uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję do podpatrzenia sposobu pracy w profesjonalnej orkiestrze, siedząc obok doświadczonych muzyków.
Projekt Akademii Orkiestrowej NFM w nadchodzącym sezonie zwieńczy koncert finałowy, w którym w charakterze solistki wystąpi Hina Maeda (skrzypce), a od pulpitu dyrygenckiego orkiestrę poprowadzi Michał Klauza. W programie koncertu, który odbędzie się w Sali Głównej NFM 27 kwietnia 2024 r. (sobota), znajdą się następujące utwory:
– Uwertura kubańska G. Gershwina,
– II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 H. Wieniawskiego,
– Suita orkiestrowa „Szkice miejskie” H. Warsa,
– Bolero M. Ravela.
Koncert ten odbędzie się we współpracy z Akademią Orkiestrową Staatskapelle Berlin.
Równolegle do zajęć instrumentalnych przez cały czas trwania Akademii odbywać się będą spotkania prowadzone przez nauczyciela przygotowania fizycznego i mentalnego dla muzyków. Wykłady i warsztaty poprowadzi Isia Śmieszchalska, absolwentka francuskiego Institut Médecine des Arts (dyplom z Nagrodą Specjalną Jury przyznaną po raz pierwszy w blisko trzydziestoletniej historii Instytutu). W projekcie udział weźmie również Mathieu Spencer, chiropraktyk specjalizujący się w zdrowiu muzyków.