Z przyjemnością informujemy, że – na podstawie nadesłanych zgłoszeń – do projektu Akademia Orkiestrowa NFM w sezonie 2022/2023 zakwalifikowane zostały następujące osoby (kolejność alfabetyczna):
SKRZYPCE
– Cecylia Chinek
– Krystyna Dulemba
– Hanna Grozik
– Łukasz Januszkiewicz
– Milena Krupińska
– Justyna Liber
– Julia Mazurek
– Weronika Robak
– Magdalena Rzechowska
– Adrianna Sinkowska
– Julia Stompór
– Weronika Wójtowicz
ALTÓWKI
– Aleksandra Dukat
– Zofia Lewandowska
– Barbara Olearczyk
WIOLONCZELE
– Monika Butryn
– Cyprian Janiszewski
– Aleksandra Kowal
– Kamila Łuczka
– Izabela Skaruz
– Maria Stawska
– Vladislava Tatartseva
KONTRABASY
– Aleksandra Jaworska
– Jan Kulpa
FLETY
– Natalia Gładkowska
– Justyna Adamczyk
– Danuta Stawiarz
OBOJE
– Martyna Jankowska
– Zofia Frączek
– Katarzyna Mrozek
KLARNETY
– Alicja Olekszak
– Magda Lipska
– Maciej Łuszczewski
FAGOTY
– Grzegorz Majcher
– Krystyna Milaniak
Serdecznie gratulujemy i przypominamy o konieczności wniesienia opłaty za uczestnictwo zgodnie z Regulaminem uczestnictwa. Potwierdzenie zakwalifikowania się do Akademii Orkiestrowej NFM zostanie dodatkowo potwierdzone przez nas e-mailem.
Jednocześnie informujemy o dodatkowym naborze dla skrzypiec, altówek, kontrabasów i fagotów. Termin zgłoszeń upływa w dniu 6 listopada 2022 r. (niedziela) o północy.
Zespół Akademii Orkiestrowej NFM
Akademia Orkiestrowa NFM to projekt Narodowego Forum Muzyki, którego celem jest profesjonalne przygotowanie młodych muzyków do pracy w orkiestrach. Poprzez comiesięczne zajęcia prowadzone przez koncertmistrzów i liderów NFM Filharmonii Wrocławskiej oraz zaproszonych Gości, uczestnicy Akademii mają wyjątkową możliwość odbycia praktycznych i kompleksowych szkoleń, które pomogą im sprostać wysokim wymaganiom stawianym muzykom orkiestrowym.
Młodzi instrumentaliści zostaną wyselekcjonowani do udziału w Akademii Orkiestrowej na podstawie nadesłanych nagrań. W trakcie trwających od listopada 2022 do maja 2023 roku zajęć, zapoznają się oni z ogólnymi zasadami pracy w orkiestrze, poznają poszczególne style i zasady wykonawstwa, posiądą umiejętność wzajemnego słuchania się i kreowania wspólnej barwy, frazy i interpretacji.
Zajęcia instrumentalne prowadzone będą na czterech płaszczyznach:
– zajęcia indywidualne – skoncentrowane na indywidualnych cechach każdego uczestnika. W ich trakcie koncertmistrzowie i liderzy mają szansę udzielić każdemu spersonalizowanych wskazówek, pomóc w opanowaniu poszczególnych trudności i przygotować do przyszłych przesłuchań orkiestrowych (poprzez pomoc w przyswojeniu żelaznego repertuaru audycji oraz przekazanie sposobów na panowanie nad stresem);
– zajęcia sekcyjne – poświęcone problemom właściwym dla poszczególnych sekcji instrumentów (skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabasy, flety, oboje, klarnety, fagoty). W czasie tych zajęć będziemy mieli szansę na opanowanie wspólnej artykulacji, dynamiki, agogiki i intonacji;
– zajęcia orkiestrowe – to szansa na poznanie szerokiego wachlarza repertuaru orkiestrowego oraz na przekucie w doświadczenie wiedzy zdobytej w trakcie zajęć indywidualnych i sekcyjnych. To także okazja do współpracy z najwyższej klasy muzykami – w sezonie 2022/2023 będą to Marta Gardolińska, Anna Sułkowska-Migoń, Karel Mark Chichon, Ken-David Masur, Alexey Stadler i Adam Tański;
– praktyki w NFM Filharmonii Wrocławskiej – dzięki czynnemu udziałowi w próbach i koncercie w wybranych projektach NFM Filharmonii Wrocławskiej uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję do podpatrzenia sposobu pracy w profesjonalnej orkiestrze, siedząc obok doświadczonych muzyków.
Projekt Akademii Orkiestrowej NFM w nadchodzącym sezonie zwieńczy zaplanowany na wtorek, 9 maja 2023 r. (Sala Główna NFM) koncert finałowy, który poprowadzi Anna Sułkowska-Migoń, z Adamem Tańskim (organy) w charakterze solisty – w programie koncertu znajdą się następujące utwory:
– W.A. Mozart – Uwertura do opery Don Giovanni KV 527
– J. Jongen – Symphonie concertante op. 81
– J. Williams – Suita z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny; Temat z filmu Park Jurajski; Tribute to the Film Composer
Równolegle do zajęć instrumentalnych, przez cały czas trwania Akademii, odbywać się będą spotkania prowadzone przez nauczyciela przygotowania fizycznego i mentalnego dla muzyków. Wykłady i warsztaty prowadzone są przez Jadwigę (Isię) Śmieszchalską, absolwentkę francuskiego Institut Européen Médecine des Arts (2012), w którym zdobyła dyplom medycyny sztuki muzycznej z nagrodą specjalną jury, przyznaną po raz pierwszy w dwudziestoletniej historii Instytutu. W projekcie udział weźmie również Mathieu Spencer, doktor chiropraktyki specjalizujący się w zdrowiu muzyków oraz Rafał Augustyn – kompozytor, krytyk muzyczny i polonista.