Sierpniowy festiwal nie pomija w swoim programie tradycji wiejskiej. Polski muzyczny folklor, przez większość swojej historii zakorzeniony w ustnych przekazach i skoncentrowany na tańcu, to dziedzina kultury dziś nieobecna w życiu większości z nas. Pomimo tego od kilkunastu lat przeżywa ona swój mały renesans. Zapomniane proste konwencje wspólnego tańca pozwalają odkryć wyzwalającą radość odebraną nam przez nowoczesne formy życia.
Podczas corocznej festiwalowej potańcówki odbywającej się tym razem w barokowym starym Refektarzu przy wrocławskim klasztorze oo. Dominikanów zagra trzyosobowa Kapela Odloty, w skład której wchodzą Miłka Majczyno, Piotr Rogaliński oraz Teofil Pawłowski. Prezentują oni taneczny i śpiewaczy repertuar Wschodniej Wielkopolski, sięgając po melodie nawet z przełomu XIX i XX wieku. W swoich artystycznych poszukiwaniach członkowie zespołu korzystają z opracowań muzykologicznych, jak na przykład Folklor muzyczny okolic Konina Krzysztofa Pydyńskiego, oraz nagrań terenowych muzykantów: Walentego Matczaka z Golina, Jana Borucha z Zespołu Regionalnego „Pałuki” z Kcyni czy Czesława Marciniaka i Agnieszki Piaseckiej-Zarębskiej z Zespołu Ludowego „Babiak”, a także Kapeli Szelążków z Nieszawy.
W wykonaniu Odlotów nie zabraknie najważniejszych polskich tańców. Pojawią się zatem kujawiaki, obery, polki, ale także wiwaty. Artyści chętnie uczą też, jak poruszać się po parkiecie. Jako że działają spontanicznie, a ich muzyczne kompetencje są naprawdę szerokie, wszystkie wydarzenia z udziałem tej kapeli cechuje nieprzewidywalność. Przede wszystkim jednak będzie to po prostu znakomita zabawa, na którą wszystkich zapraszamy!