LutosAir Quintet

Rok powstania

2013

Najnowsza płyta

 5 [+2]

 

Jeden z najbardziej aktywnych i wszechstronnych polskich zespołów instrumentów dętych. Występował na najważniejszych polskich festiwalach, takich jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Muzyka na Szczytach, Poznańska Wiosna Muzyczna, Jazztopad, Gorczycki Festiwal, Szalone Dni Muzyki, a także koncertował w Anglii, Niemczech, Egipcie i w Danii.

W swoim wciąż poszerzanym repertuarze ma m.in. muzykę najnowszą – po raz pierwszy w Polsce zaprezentował szereg mniej znanych utworów należących do literatury światowej oraz wziął udział w prawykonaniach dzieł wielu polskich kompozytorów, w tym Nikoli Kołodziejczyka, Wojtka Blecharza, Pawła Hendricha, Paula Preussera, Nikolet Burzyńskiej, Miłosza Wośki, Mikołaja Majkusiaka, Marcina Stańczyka czy Rafała Augustyna.

Wraz z wybitnym jazzmanem Waynem Shorterem oraz jego kwartetem wystąpił podczas Jazztopad i London Jazz Festival, wykonując The Unfolding – utwór specjalnie napisany przez artystę na tę okazję. Kwintet współpracował także ze wspaniałymi polskimi muzykami: Piotrem Sałajczykiem, Bartłomiejem Dusiem, Rafałem Łucem, Maciejem Frąckiewiczem i z Lutosławski Quartet.

Dyskografia zespołu obejmuje kilka albumów, na których znalazła się muzyka XX i XXI wieku. Wykonywany przez LutosAir Quintet utwór Alevi Dedeler Rakı Masasında Fazıla Saya był główną inspiracją do stworzenia krótkiego filmu muzycznego Neither Peace nor Quietness (2018) w reżyserii Zbigniewa Bodzka i Michała Dawidowicza, wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych festiwalach filmowych.

W ostatnim czasie muzycy kwintetu angażują się w popularyzację muzyki, grając koncerty w domach pomocy społecznej, szpitalach, hospicjach i zakładach karnych.  W ten sposób pragną dotrzeć do osób, które mają ograniczoną możliwość – albo są jej zupełnie pozbawione – przyjścia na koncert w przestrzeni publicznej. LutosAir Quintet powstał w 2013 roku i jest jednym z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

LutosAir Quintet w Zakopanem
Koncert w ramach 47. Festiwalu Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem
21.07
niedz.
19:00
Galeria Władysława Hasiora
Ricochet
LutosAir Quintet
07.11
czw.
19:00
NFM, Sala Kameralna
Skład zespołu
flet
Jan Krzeszowiec
Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Jerzego Mrozika. Za wyjątkowe osiągnięcia w trakcie studiów, Kapituła Rektorów wrocławskiej Akademii Muzycznej odznaczyła go honorowym tytułem Primus Inter Pares.Doskonalił swą grę u wybitnych pedagogów, takich jak: András Adorján , Patrick Gallois, Julius Baker, János Bálint czy Peter-Lukas Graf. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów fletowych, m.in. w Warszawie, Krakowie, Bukareszcie i Aversa. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki oraz Marszałka Województwa Śląskiego.Prowadzi aktywną działalność artystyczną. Współpracuje z wieloma zespołami, takimi jak: Trio Aristos, Kwartet Śląski, Lutosławski Quartet, NFM Orkiestra Leopoldinum, Orkiestra Kameralna Wratislavia, AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy.Obecnie jest zatrudniony jako wykładowca w swojej macierzystej uczelni. Prowadzi warsztaty w szkołach muzycznych I i II st. oraz zajęcia podczas Letniej Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Flecistów Polskich. Od 2001 roku pełni funkcję flecisty solisty w NFM Filharmonii Wrocławskiej. Wraz z jej członkami tworzy zespół dęty LutosAir Quintet.
obój
Mateusz Żurawski
Mateusz Żurawski jest solistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, wykładowcą w klasie oboju Akademii Sztuki w Szczecinie, uczestnikiem Akademii Sinfonia Varsovia, a także, dwukrotnie, International Lutosławski Youth. Ukończył z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. dra hab. Arkadiusza Krupy. Jest laureatem konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Brał udział w warsztatach mistrzowskich u światowej klasy profesorów i muzyków, takich jak: Ralph van Daal, Ivan Podyomov, Ingo Goritzki czy David Walter.W charakterze solisty występował z takimi zespołami jak: Śląska Orkiestra Kameralna, Cappella Gedanensis, Camerata Stargard, Orkiestra Kameralna Filharmonii Podlaskiej, a także z orkiestrami symfonicznymi: Filharmonii Zielonogórskiej, Filharmonii Sudeckiej, Filharmonii Częstochowskiej, International Lutosławski Youth Orchestra. Współpracuje z takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, NFM Orkiestra Leopoldinum, Sinfonietta Cracovia, Warszawska Opera Kameralna, Chopin University Chamber Orchestra, Haydn Philharmonie, Orchestra da Camera di Mantova, a także z Atom String Quartet i Teatrem Polonia w Warszawie. Jest członkiem kwintetu stroikowego Reedbeat.
klarnet
Maciej Dobosz
Klarnecista. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie J. Tatarczyka. Brał udział w kursach mistrzowskich u tak znakomitych pedagogów klarnetu jak G. Dangain czy P.-M. Dijcks. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich. Był pierwszym klarnecistą w Orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Współpracował z kilkoma zespołami kameralnymi, takimi jak NFM Orkiestra Leopoldinum, Orkiestra Kameralna Wratislavia, Morphing Chamber Orchestra (obecnie: Vienna Morphing Orchestra). Jest członkiem LutosAir Quintet (zespołu Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu) oraz pierwszym klarnecistą NFM Filharmonii Wrocławskiej.
fagot
Alicja Kieruzalska
Fagocistka. Urodziła się w Toronto. Jest absolwentką Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart w klasie prof. Marca Engelhardta oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie u prof. Bogumiła Gadawskiego. W 2011 roku z wyróżnieniem ukończyła również studia podyplomowe w Stuttgarcie. Była stypendystką Ministra Kultury, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, DAAD oraz Musikstiftung L-Bank Karlsruhe. Jako solistka, kameralistka oraz muzyk orkiestrowy koncertowała w większości krajów Europy, w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Japonii i Egipcie. Współpracowała m.in. z operami w Hamburgu i Stuttgarcie, Württembergischen Kammerorchester Heilbronn, Thüringen Philharmonie Gotha, Sinfoniettą Cracovią, AUKSO – Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy i NFM Orkiestrą Leopoldinum. Ukończyła praktykę orkiestrową w Ludwigsburger Akademie i Junge Oper Stuttgart, była także stypendystką fundacji muzyki kameralnej Villa Musica (Niemcy). W latach 2006–2009 była fagocistką i kontrafagocistką Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. W latach 2009–2011 była fagocistką solistką Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. W 2014 roku odbyła trial jako Principal Bassoon w Royal Philharmonic Orchestra w Londynie. Od 2010 roku jest fagocistką solistką NFM Filharmonii Wrocławskiej, współtworzy również kwintet dęty LutosAir Quintet.
waltornia
Mateusz Feliński
Waltornista. Urodził się w 1977 r. w Kożuchowie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 9 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. G. Bacewicz w Nowej Soli w klasie J. Gabryelskiego. W 1991 r. wygrał Konkurs Młodego Muzyka w Szczecinku. Jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. J. Kaliszewskiej w Poznaniu, zwanej Poznańską Szkołą Talentów. W 2000 r. ukończył Akademię Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie W. Grochowskiego. Od 1998 r. jest pierwszym waltornistą NFM Filharmonii Wrocławskiej. Występuje z wieloma orkiestrami w kraju; współtworzy LutosAir Quintet. Jest również znany z działalności w muzyce rozrywkowej, współpracuje m.in. z K. Groniec oraz zespołami Mikromusic, Nervy i Cyrk Deriglasoff.  
Muzyka i słowa nie krępują się…
LutosAir Quintet w Lublinie
22.06.2024
sob.
19:00
Lublin, Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego
Świat Aurelii – spotkanie muzyczne dla dzieci z zespołem Downa
Dzień dziecka bez barier
02.06.2024
niedz.
10:00
NFM, Sala Kameralna
Świat Aurelii – spotkanie muzyczne dla dzieci z zespołem Downa
Dzień dziecka bez barier
02.06.2024
niedz.
11:00
NFM, Sala Kameralna
Świat Aurelii – spotkanie muzyczne dla dzieci z zespołem Downa
Dzień dziecka bez barier
02.06.2024
niedz.
12:00
NFM, Sala Kameralna
Symfonia Losu
Ainārs Rubiķis / NFM Filharmonia Wrocławska
24.05.2024
pt.
19:00
NFM, Sala Główna
Poview
LutosAir Quintet
10.04.2024
śr.
19:00
NFM, Sala Czarna
Jazz Suite
LutosAir Quintet
26.10.2023
czw.
19:00
NFM, Sala Kameralna
W muzycznym ogrodzie
Festiwal Wratislavia Cantans dla dzieci
17.09.2023
niedz.
10:00
NFM, Sala Czerwona
W muzycznym ogrodzie
Festiwal Wratislavia Cantans dla dzieci
17.09.2023
niedz.
11:00
NFM, Sala Czerwona
W muzycznym ogrodzie
Festiwal Wratislavia Cantans dla dzieci
17.09.2023
niedz.
12:00
NFM, Sala Czerwona
W muzycznym ogrodzie
Festiwal Wratislavia Cantans dla dzieci
17.09.2023
niedz.
13:00
NFM, Sala Czerwona
LutosAir Quintet w Warszawie
Koncert finałowy festiwalu WarszeMuzik
27.08.2023
niedz.
19:00
Foyer Teatru Studio im. S.I. Witkiewicz
3. Letni Festiwal Kameralny „Muzyka w dawnym Wrocławiu”
LutosAir Quintet
29.07.2023
sob.
19:00
Wrocław, Muzeum Pana Tadeusza
Piosenki dla dzieci. Witold Lutosławski World Days
Chór Chłopiecy NFM / Lutosławski Quartet
29.01.2023
niedz.
18:00
NFM, Sala Czerwona
Eine kleine Serenade
LutosAir Quinet / Piotr Sałajczyk / Aleksander Kobus
08.12.2022
czw.
19:00
NFM, Sala Czerwona
LutosAir Quintet w Gdańsku
Koncert w ramach festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuk
29.10.2022
sob.
21:00
NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki
Galeria dźwięków – Alias
17.30, 19.00, 21.00
14.05.2022
sob.
17:30
NFM, Sala Czarna
Jednym głosem – muzycy dla Ukrainy | Одним голосом – музиканти для України
 
01.04.2022
pt.
19:00
NFM, foyer+4
LutosAir Quintet w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet
 
12.12.2021
niedz.
15:30
NFM, Red Hall / foyer-3
LutosAir Quintet w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn
 
12.12.2021
niedz.
15:30
NFM, Sala Edukacyjna (+4)
Ogród miłości
Bartłomiej Duś & LutosAir Quintet
24.10.2021
niedz.
18:00
NFM, Sala Kameralna
LutosAir Quintet w Zakładzie Karnym w Strzelinie
 
03.07.2021
sob.
10:00
Zakład Karny, Strzelin
LutosAir Quintet w Dzierżoniowie
 
03.07.2021
sob.
16:00
Dzierżoniowski Dom Kultury
LutosAir Quintet w Zakładzie Karnym we Wrocławiu
 
02.07.2021
pt.
10:00
Zakład Karny, Wrocław
LutosAir Quintet w Zakładzie Karnym w Oleśnicy
 
02.07.2021
pt.
15:00
Zakład Karny, Oleśnica
LutosAir Quintet w Obornikach Śląskich
 
01.07.2021
czw.
11:00
Dom Pomocy Społecznej
LutosAir Quintet w Urlach
Koncert w ramach XI Festiwalu Muzyki Kameralnej w Urlach
01.08.2020
sob.
18:00
kościół Matki Bożej Częstochowskiej
LutosAir Quintet w Nysie
 
29.11.2019
pt.
18:00
Muzeum Powiatowe w Nysie
LutosAir Quintet w Bytomiu
 
21.11.2019
czw.
19:00
Dziedziniec Sądu Rejonowego
Bagatele i premiery
LutosAir Quintet i goście
24.10.2019
czw.
19:00
NFM, Sala Kameralna
Biała róża
 
04.04.2019
czw.
19:00
NFM, Sala Kameralna
LutosAir Quintet w Katowicach
 
17.12.2018
pon.
18:00
sala koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego
Z Nowego Orleanu
 
25.10.2018
czw.
19:00
NFM, Sala Czerwona
Matinée | Mozart, Beethoven, Gounod
LutosAir Quintet i goście
20.05.2018
niedz.
11:00
NFM, Sala Kameralna
Wieniec dębowy – for the Mary Rose
Utwory na kwintet dęty
07.12.2017
czw.
19:00
NFM, Sala Kameralna
Matinée: Pod niebem Paryża
 
02.04.2017
niedz.
11:00
NFM, Sala Kameralna
W akordzie
 
01.12.2016
czw.
19:00
NFM, Sala Kameralna
Wayne Shorter – The Unfolding | premiera
 
18.11.2016
pt.
19:00
NFM, Sala Główna
Piotr Sałajczyk i LutosAir Quintet
 
04.02.2016
czw.
19:00
NFM, Sala Kameralna
Koncert bardzo dęty: LutosAir Quintet i goście
 
11.06.2015
czw.
19:00
Aula Ossolineum
LutosAir Quintet
 
12.03.2015
czw.
19:00
Mediateka
Obejrzyj
LutosAir Quintet - kwintet dęty
Wratislavia Cantans 2014
Neither peace nor quietness
Muzyka bez barier – Kultura dostępna
10 lat LutosAir Quintet
5 [+2]
LutosAir Quintet / Nate Wooley
Canto for winds
LutosAir Quintet
Witold Lutosławski. Opera Omnia 07. Piosenki dla dzieci
Chór Chłopięcy NFM / Lutosławski Quartet / LutosAir Quintet
Kontakt
Jolanta Galary
Koordynator Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans ds. programowych / Menedżer zespołu / koordynator koncertów LutosAir Quintet
NFM Filharmonia Wrocławska
NFM Orkiestra Leopoldinum
Wrocławska Orkiestra Barokowa
Wrocław Baroque Ensemble
West Side Sinfonietta
Chór NFM
Chór Chłopięcy NFM
Chór Dziewczęcy NFM
Lutosławski Quartet
Polish Cello Quartet

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

W naszym serwisie stosuje się pliki cookies, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Czytaj więcej…

Rozumiem
Newsletter Melomana
Zapowiadamy nowe koncerty, przypominamy o starcie sprzedaży biletów, dajemy znać o ostatnich wolnych miejscach
Zapisz się