Lutosławski Quartet

 
 

Zespół odwołujący się w swojej nazwie do wielkiego kompozytora XX wieku – Witolda Lutosławskiego – powstał w 2007 roku i obecnie jest jednym z wiodących kwartetów smyczkowych w Polsce.

Lutosławski Quartet dość szybko ugruntował swoją wysoką pozycję. W ciągu dziesięciu lat działalności gościł już na takich prestiżowych festiwalach, jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Klarafestival w Brukseli, Ankara Music Festival w Turcji, Hong Kong Arts Festival, Tongyeong International Music Festival w Korei Południowej, World Music Days i Jazztopad. Wystąpił też w wielu renomowanych salach koncertowych, m.in. w Kioi Hall w Tokio, YST Conservatory of Music w Singapurze, Hangzhou Theatre, Forbidden City Concert Hall w Pekinie, Megaron w Atenach, Konzerthausie w Berlinie, Bozar w Brukseli, salach SESC w São Paulo, w Filharmonii Narodowej oraz Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Zespół niejednokrotnie koncertował z wybitnymi artystami, takimi jak Garrick Ohlsson, Piotr Anderszewski, Kevin Kenner, Bruno Canino, Michel Lethiec, Tomoko Akasaka, Eugen Indjic, Ryszard Groblewski, Andrzej Bauer, oraz ze znakomitymi jazzmanami –– byli to m.in. Kenny Wheeler, John Taylor, Uri Caine, Benoît Delbecq, Vijay Iyer, Charles Lloyd. Muzycy kwartetu współpracowali również z paryskim IRCAM-em.

Lutosławski Quartet nagrywał dla wytwórni Naxos, DUX i CD Accord, jego nagrania wydało też NFM. Wykonuje głównie muzykę XX i XXI wieku, wiele uwagi poświęca popularyzacji muzyki polskiej, m.in. Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna, a także Marcina Markowicza – jednego z członków zespołu. Płyta – 2016 – zawiera utwory specjalnie skomponowane dla kwartetu i jemu dedykowane.

Od 2007 roku Lutosławski Quartet działa jako jeden z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

EnsemblePL Events Lutosławski Quartet

7th Jazztopad Festival New York
Craig Taborn / Don Davis / Lutosławski Quartet
24.06
sob.
19:30
National Sawdust
7th Jazztopad Festival New York
Uri Caine / Lutosławski Quartet
26.06
pon.
20:00
Solar Myth
7th Jazztopad Festival New York
Michael Bates’ Acrobat / Lutosławski Quartet
28.06
śr.
19:30
Atrium at Lincoln Center
Screaming Into the Void
Lutosławski Quartet
07.12
czw.
19:00
NFM, Sala Czerwona
Barwy fletu
Carlos Bruneel / Lutosławski Quartet
14.03
czw.
19:00
NFM, Sala Kameralna

Lutosławski Quartet | skład zespołu

Skład zespołu
I skrzypce
Roksana Kwaśnikowska
Laureatka wielu nagród w prestiżowych konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in. Concours International de Violon Tibor Junior (Sion), I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego (Katowice), Międzynarodowego Konkursu Interpretacji „Hradec Beethovena” (Hradec nad Moravicí), Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka (Dąbrowa Górnicza) i Międzynarodowego Konkursu im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo (Warszawa). Jako solistka była oklaskiwana podczas licznych koncertów w Europie (Francja, Estonia, Włochy, Czechy, Niemcy, Szwajcaria, Austria), Azji (Chiny, Korea Południowa, Japonia) i Ameryce Północnej. Dwukrotnie występowała w jednej z najsłynniejszych sal koncertowych świata – nowojorskiej Carnegie Hall. Koncertowała m.in. z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Orkiestry Filharmonii Narodowej, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej i Orkiestry Filharmonii im. Leoša Janáčka w Ostrawie. Występy utalentowanej skrzypaczki można było usłyszeć podczas transmisji w Programie 2 Polskiego Radia, czeskiej rozgłośni Radio Ostrava oraz w TVP Kultura. Artystka z zamiłowaniem wykonuje także muzykę kameralną. Od 2013 r. jest członkiem zespołu Chopin Piano Quintet, z którym w 2016 r. nagrała płytę z kwintetami fortepianowymi Schumanna i Szostakowicza (DUX). Brała udział w nagraniu albumu duetu gitarowego Woch&Guzik Duo; ukazał się w 2019 r. (DUX). Od listopada 2019 r. jest prymariuszką Lutosławski Quartet. Za swoje osiągnięcia artystyczne trzykrotnie otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Koszalin, a w 2011 r. została wyróżniona tytułem Młodej Artystki Roku. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Pro Polonia Society oraz dwukrotną laureatką programu „Młoda Polska”. Swoje umiejętności doskonaliła podczas wielu kursów mistrzowskich w kraju i za granicą, m.in. pod okiem takich wybitnych skrzypków, jak Stephan Picard i Dora Schwarzberg. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Jana Staniendy, otrzymując medal „Magna cum Laude”, przyznawany absolwentom z największymi osiągnięciami artystycznymi. Obecnie pracuje jako wykładowca na macierzystej uczelni. Artystka gra na skrzypcach Johanna Augustina Wagnera z 2009 r.
II skrzypce
Marcin Markowicz
Studiował u Christiane Edinger w Lübeck, Romana Lasockiego i Krzysztofa Jakowicza w Warszawie oraz u Romana Totenberga w Bostonie. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem między innymi: Idy Haendel, Sherdan’a Lupu, Grigorija Zhislina oraz członków Juilliard Quartet, Cleveland Quartet oraz Kwartetu Śląskiego i Szymanowski Quartet. Jako solista współpracował z orkiestrami Narodowego Forum Muzyki, NOSPR w Katowicach pod batutą m.in. Jacka Kaspszyka i Michała Klauzy oraz z Filharmonią Sudecką, zespołami z Krakowa i Solingen. Jako solista i kameralista był uczestnikiem festiwali w Bayreuth, Ratzeburgu, La Ville d'Eu, Warszawskiej Jesieni, "Łańcuch", Forum Lutosławskiego, Ankara Music Festival, Turning Sounds w Warszawie, Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Klara Festival w Brukseli oraz Kneisel Hall Chamber Music Festival w USA, Hong Kong Festival of Performing Arts i Tongyeong International Music Festival. W latach 2005-2006 członek Amadé Kammerphilharmonie w Aachen. Współpracuje z takimi artystami jak Bruno Canino, Paul Gulda, Garrick Ohlsson, Jacek Kaspszyk, Krzysztof Jakowicz, Michel Lethiec, Bartłomiej Nizioł, Tomasz Strahl, Agata Szymczewska oraz z Kwartetem Śląskim. Koncertował w Niemczech, Francji, Czechach, Austrii, USA, Holandii, Belgii, Rosji, Bułgarii, Turcji, RPA, Chinach, Japonii, Singapurze, Hong Kongu i Korei Płd., występując w takich salach jak m.in. Konzerthaus (Berlin), Bozar (Bruksela), Kioi Hall (Tokio), Filharmonia Narodowa, Sala S1 im. W. Lutosławskiego  (Warszawa), Forbidden City Concert Hall (Pekin), Megaron (Ateny), Megaron (Saloniki), Cite de la Musique (Paryż).W latach 2009 - 2010 i od 2013 jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach. Prowadzi kursy skrzypcowe i kameralne w Zakopanem, Wałbrzychu i Materze (Włochy) oraz w Ankarze, Tongyeong i Singapurze. Juror Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu. Stypendysta Fundacji Kultury Polskiej, Ministerstwa Kultury oraz Saul Cohen Foundation i Roman Totenberg Foundation. Nagrywał dla CD Accord, DUX, Naxos, NFM, oraz dla Polskiego Radia. Również komponuje – w 1999 otrzymał wyróżnienie w Konkursie Kompozytorskim im. A. Panufnika w Krakowie. Jego utwory były wykonywane na festiwalach w Polsce, Belgii, Niemczech, Norwegii, Holandii, USA, Bułgarii, Chinach, Turcji, Japonii, Korei Płd, Hong Kongu i Singapurze. III Kwartet smyczkowy został zamówiony i wykonany po raz pierwszy przez Kwartet Śląski w 2009. W 2012 roku powstał utwór „Zaprawdę powiadam Ci...” na głos, aktora i kwartet smyczkowy na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Autor muzyki do spektakli teatralnych, a także do filmów: "13 sierpnia '44" M. Bramy oraz "Wrzątek" A. Casianova.  
altówka
Artur Rozmysłowicz
Urodzony w Warszawie, tu także ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie altówki Błażeja Sroczyńskiego. W latach 2004–2006 był stypendystą Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie mistrzowskiej Jacka Glickmana. Na stałe związany jest z NFM Filharmonią Wrocławską – prowadzi sekcję altówek. Członek Lutosławski Quartet. Doskonalił swe umiejętności m.in. u Pinchasa Zukermana, Michaela Tree, Stefana Kamasy, Stefana Popowa, jak też członków Guarneri Quartet, Takács Quartet, Heine Quartet oraz Kwartetu\ Śląskiego. Zapraszany jest na festiwale muzyczne, takie jak Warszawska Jesień, Festiwal Ensemble, Wratislavia Cantans, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Łańcuch, Estate Musicale Frentana, Jazztopad, Pacific Music Festival (Sapporo, Japonia), Paxos International Music Festival (Grecja), Muzyka na Szczytach, Chopin i jego Europa, Muzyczne Przestrzenie, Tansmania, Klara Festival (Bruksela). Jako kameralista występował również na festiwalach teatralnych, m.in. podczas Edinburgh Festival Fringe, SESC Belenzinho (São Paulo). Współpracował z London Symphony Orchestra, Basque National Orchestra, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, World Orchestra for Peace. Koncertował z wieloma wybitnymi dyrygentami, m.in. z Jackiem Kaspszykiem, Gabrielem Chmurą, Michaelem Tilsonem Thomasem, Valerym Gergievem, Colinem Davisem, Yakovem Kreizbergiem. Występował w większości krajów Europy, Azji oraz obu Ameryk. Od 2017 r. jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.  
wiolonczela
Maciej Młodawski
Wiolonczelista. Jest I koncertmistrzem wiolonczel NFM Filharmonii Wrocławskiej i członkiem Lutosławski Quartet. Studiował pod okiem T. Strahla, A. Bauera i J. Bergera. Koncertuje w Polsce i za granicą jako solista i kameralista. Występował wspólnie z takimi artystami jak B. Canino, G. Ohlsson, P. Anderszewski, V. Iyer, M. Lethiec, T. Akasaka, M. Feldman czy L. Korcia. Stale współpracuje m.in. z Urim Caineʼem i Marcinem Maseckim. Występował podczas Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”, Festiwalu Witolda Lutosławskiego „Łańcuch”, Forum Lutosławskiego, Hong Kong Arts Festival, Klarafestival, a także podczas innych festiwali w Europie, Azji i obu Amerykach. Ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych, radiowych oraz audiowizualnych.

NFM Lutosławski Quartet (video panel) PL

Obejrzyj
Noumen
Lutoslawski Quartet
Witold Lutosławski. Opera Omnia 01
Lutosławski Quartet
Different Things
Marcin Markowicz
Space Kiss
Uri Caine, Lutosławski Quartet
2016
Lutosławski Quartet
Lutosławski, Mykietyn. String Quartets
Lutosławski Quartet
Witold Lutosławski. Opera Omnia 07. Piosenki dla dzieci
Chór Chłopięcy NFM / Lutosławski Quartet / LutosAir Quintet
Bridge
Lutosławski Quartet
Kontakt
Małgorzata Kuczmowska
Menedżer Lutosławski Quartet – współpraca

EnsemblesMenuPL Image | Others | PL

NFM Filharmonia Wrocławska
NFM Orkiestra Leopoldinum
Wrocławska Orkiestra Barokowa
Wrocław Baroque Ensemble
West Side Sinfonietta
Chór NFM
Chór Chłopięcy NFM
Chór Dziewczęcy NFM
LutosAir Quintet
Polish Cello Quartet
NFM Ensemble
NFM Trio Smyczkowe Leopoldinum

UWAGA! Ten serwis używa cookies.

W naszym serwisie stosuje się pliki cookies, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności. Czytaj więcej…

Rozumiem
Newsletter Melomana
Zapowiadamy nowe koncerty, przypominamy o starcie sprzedaży biletów, dajemy znać o ostatnich wolnych miejscach
Zapisz się