Altówka to instrument rzadziej niż skrzypce czy wiolonczela pojawiający się w roli solowej. Jednak także wśród kompozytorów współczesnych znajdują się wielbiciele jej brzmienia, piszący pełne urody i wyrazu dzieła, w których oddają sprawiedliwość jej potencjałowi. Należą do nich Łotysz Pēteris Vasks i Angielka pochodzenia bułgarskiego, Dobrinka Tabakova. Podczas koncertu oprócz ich kompozycji zabrzmi też jedna z symfonii Wolfganga Amadeusa Mozarta.
Wieczór rozpocznie wykonanie Koncertu na altówkę i smyczki Pēterisa Vasksa, należącego do czołowych współczesnych twórców pochodzących z krajów bałtyckich. Bogaty dorobek artysty obejmuje kompozycje orkiestrowe, kameralne, fortepianowe, organowe i chóralne. Dzieło Vasksa powstało w latach 2014–2015 z myślą o Maximie Rysanovie, artyście, który wykona partię solową podczas koncertu z NFM Orkiestrą Leopoldinum. Składa się ono z czterech kontrastujących ze sobą ogniw i jest napisane w przystępnym stylu. To muzyka poruszająca, pełna emocji, zadumy i wielkich emocji.
Fantasy Homage to Schubert na altówkę i orkiestrę smyczkową autorstwa Dobrinki Tabakovej to drugi utwór w programie koncertu. Artystka skończyła prace nad nim w 2013 roku i w tym też roku zabrzmiało po raz pierwszy w Wilnie w wykonaniu Rysanova. Artystka podejmuje tutaj dialog z muzyką autora Pięknej młynarki. Brzmienie jest nastrojowe, sugestywnie ewokuje nastrój tajemnicy. Tabakovą urzeka czystość i uczciwość muzyki austriackiego kompozytora, której słucha od dziecka. Punktem wyjścia w procesie twórczym była dla niej Fantazja na skrzypce i fortepian C-dur z jej nastrojowym początkiem i poczuciem wielkiej przestrzeni. Te właśnie elementy Brytyjka starała się przenieść do swojego utworu.
Ostatnia zabrzmi Symfonia B-dur KV 319 Mozarta. Powstała ona w 1779 roku i należy do późnych symfonii tego twórcy. Przeznaczona jest na niewielki skład, jednak nieliczna obsada nie ma oczywiście wpływu na inwencję melodyczną autora i na pełen pogody wyraz samej muzyki. Autograf tego dzieła przechowywany jest w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.