I Virtuosi Italiani to niezwykle wszechstronna włoska orkiestra kameralna założona w Weronie w 1989 roku. Zespół nagrał już ponad setkę płyt, a wśród artystów, którzy z nim występowali, można wymienić Franca Battiata, Gorana Bregovića, Uriego Caine’a, Chicka Coreę, Paola Fresu, Ludovica Einaudiego czy Antonellę Ruggiero. Wśród solistów często występujących z „Wirtuozami” jest też wybitny flecista, z którym Włosi zagrają w Narodowym Forum Muzyki – Massimo Mercelli. Polskiej publiczności znany jest on przede wszystkim jako wykonawca dzieł Krzysztofa Pendereckiego. Obaj artyści byli również przyjaciółmi.
Specjalna więź łączy też Mercellego z Michaelem Nymanem, angielskim kompozytorem kojarzonym z ruchem minimal music. 19 maja 2019 roku w słynnej La Scali, na koncercie z okazji swoich sześćdziesiątych urodzin, flecista prawykonał, obok utworu Pendereckiego, dedykowany mu II Koncert na flet i smyczki właśnie tego twórcy. Zabrzmi on również we Wrocławiu. Innym utworem angielskim, który tego wieczoru usłyszy publiczność, będzie pogodna Simple Symphony jednego z największych kompozytorów XX wieku – Benjamina Brittena.
Koncert otworzy natomiast wykonanie czteroczęściowej III Suity „Dawne arie i tańce” Ottorina Respighiego, w której ten wybitny symfonik inspirował się muzyką dawną – utworami lutniowymi XVI i XVII wieku. Zawiera ona zarówno opracowania utworów anonimowych, jak i dzieł Jeana-Baptiste’a Besarda czy Ludovica Roncalliego. Zabrzmią następnie dwa utwory legendarnego kompozytora muzyki filmowej, twórcy muzyki do Ojca chrzestnego czy obrazów Federica Felliniego – Nina Roty. Koncert na smyczki napisany przez niego w momencie, kiedy po premierze filmu Osiem i pół znajdował się we Włoszech u szczytu popularności, pod wieloma względami przypomina jego utwory komponowane na potrzeby kina. Muzykę stricte filmową reprezentować będzie suita tańców z Lamparta w reżyserii słynnego Luchina Viscontiego.