Muzyczna opowieść o miłości, magii i tańcu, osnuta aurą tajemnicy, stanie się sercem programu koncertu, podczas którego celebrować będziemy coroczne święto zakochanych. Zgodnie z wolą melomanów muzycy pod batutą maestry Nil Venditti wykonają El amor brujo, a więc balet autorstwa jednego z największych hiszpańskich kompozytorów – Manuela de Falli. Repertuar wzbogacą równie barwne brzmieniowo dzieła Emmanuela Chabriera i Francisa Poulenca.
Wieczór rozpoczną dźwięki rapsodii na orkiestrę autorstwa wspomnianego Emmanuela Chabriera. Należący do legendarnej paryskiej bohemy twórca nakreślił ją w kilka miesięcy po powrocie z gorącej Hiszpanii, gdzie spędzał czas w Sewilli, Maladze czy Barcelonie. Zachwycony iberyjskim folklorem, lokalną kuchnią i urzekającą kulturą odwiedzonego kraju, zapragnął stworzyć dzieło, które choć częściowo mogłoby oddać jego entuzjazm. Tak powstała España – rapsodia o niezwykle czarującym, lekkim, acz temperamentnym brzmieniu momentalnie przywodzącym na myśl piękno hiszpańskich krajobrazów. Poprzedzi ona wykonanie słynnego Koncertu fortepianowego cis-moll będącego ostatnim tego typu utworem w katalogu dzieł Francisa Poulenca. Przez wiele lat cieszył się on opinią artysty operującego niezwykle frapującym warsztatem kompozytorskim. Premiera koncertu z udziałem samego autora w roli pianisty wzbudziła jednak niemałą konsternację wśród krytyków – niesłusznie zresztą z dzisiejszej perspektywy. Składająca się z trzech niewielkich części kompozycja zachwyca bowiem inwencją melodyczną swego twórcy oraz urozmaiconymi inspiracjami – Poulenc wykorzystuje w jej materiale cytat z pieśni Swanee River Stephena Collinsa Fostera czy rytmy inspirowane brazylijskim tańcem maxixe.
Wieczór zwieńczony zostanie wyczekiwanym przez melomanów El amor brujo Manuela de Falli, którego twórczość łączy w sobie ognistą, iberyjską żywiołowość z charakterystyczną dla impresjonizmu wrażliwością i wyczuleniem na barwę brzmienia. Przekłada się to również na prezentowane dzieło. Artysta zawarł nawiązania do folkloru andaluzyjskiego i nastrojowej muzyki cygańskiej. Na tak zarysowanym tle snuje zaś opowieść o Candelas – młodej cygance mierzącej się z działaniem zarówno czarów, jak i miłości.