Chór NFM, Łukasz Rajchert
Wratislavia Cantans
Telemann – Brockes-Passion
16.09.2017
sob.
20:00
Wrocław, kościół pw. św. Marii Magdaleny, katedra Kościoła polskokatolickiego
Program:

Georg Philipp Telemann Brockes-Passion TWV 5:1

Czas trwania koncertu: [180'] / W koncercie przewidziano przerwę

Wykonawcy:

Giovanni Antonini – dyrygent
Il Giardino Armonico
Lydia Teuscher – sopran
Katja Stuber – sopran
Marie Henriette Reinhold – mezzosopran
Robin Tritschler tenor
Samuel Boden – tenor
Johannes Weisser– baryton
Chór NFM / NFM Choir
Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne
Chór Chłopięcy NFM
Małgorzata Podzielny – kierownictwo artystyczne

Lokalizacja:
Wrocław, kościół pw. św. Marii Magdaleny, katedra Kościoła polskokatolickiego
ul. Szewska 10, Wrocław
Cennik:
od 20 do 110 zł

W czasach Georga Philippa Telemanna co roku podczas uroczystości poprzedzających Wielkanoc w europejskich świątyniach rozbrzmiewała muzyka pasyjna. Sprzyjało to duchowej kontemplacji towarzyszącej najważniejszemu ze świąt chrześcijańskich. W ramach Wratislavii Cantans zapraszamy na wyjątkowe wykonanie Brockes-Passion  – dzieło zabrzmi w jednym z najstarszych kościołów we Wrocławiu.

Wieloletnia tradycja muzyki pasyjnej jest pełna wyjątkowych opracowań. Świadczyć może o tym chociażby imponująca twórczość Telemanna. Od czasu objęcia w 1721 roku funkcji kantora ewangelickiego kościoła św. Jana w Hamburgu kompozytor pisał co roku przynajmniej jedną pasję. W efekcie powstało ich ponad czterdzieści. Zanim jednak związał się z hamburską parafią, stworzył dzieło Brockes-Passion, zwane przez badaczy oratorium pasyjnym. Tytuł utworu nawiązuje do nazwiska hamburskiego poety Bartholda Heinricha Brockesa. Telemann wykorzystał bowiem w swojej kompozycji jego tekst zatytułowany Der für die Sünde der Welt gemarterte und sterbende Jesus, który jest wierszowaną parafrazą wszystkich czterech Ewangelii. Dzieło Brockesa było wówczas wyjątkowo popularne wśród kompozytorów i wielokrotnie opracowywane muzycznie, w tym przez Georga Friedricha Händla i Johanna Matthesona. Do fragmentów utworu Brockesa komponował również Johann Sebastian Bach – stworzył w ten sposób kilka udanych arii. Na tle innych opracowań dzieło Telemanna wyróżnia się kontemplacyjnym charakterem. Pozbawione jest również nadmiernej emocjonalności, co sprzyja rozważaniom i modlitwie wiernych.

Brockes-Passion zabrzmi w międzynarodowej obsadzie. Wyjątkowym solistom i dwóm chórom Narodowego Forum Muzyki towarzyszyć będzie Il Giardino Armonico – jeden z pierwszych włoskich zespołów muzyki dawnej, działający nieprzerwanie od 1985 roku. Muzyków poprowadzi założyciel Il Giardino Armonico i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, Giovanni Antonini – cieszący się uznaniem dyrygent, jeden z najlepszych interpretatorów muzyki dawnej.

NFM Audio Player - obsługa komponentu Event

NFM Video Panel - obsługa komponentu Event

Oficjalny spot festiwalu
Newsletter Melomana
Zapowiadamy nowe koncerty, przypominamy o starcie sprzedaży biletów, dajemy znać o ostatnich wolnych miejscach
Zapisz się