@PlatypusEnsemble @Buffa @Freszel @Amano @Rakowska @Król @Kazińska @Dziewiątkowska @Woźny @Ryczek @Skweres
#MiniOpera #scena #elektronika #opera #śpiew #surrealizm #kooperacja #ErnaRosenstein #prawykonanie #opera #sopran #taśma #spacjalizacja #MuzykaAnsamblowa #MuzykaEkspresyjna #MuzykaGestyczna #TeatrMuzyczny #Safona #język #neospektralizm #algorytm #performatyka #mikrointerwały
MiniOpera o „maxi-sprawach". Czworo kompozytorów współtworzy operę kameralną osnutą wokół bajek Erny Rosenstein, polskiej malarki i poetki z kręgu surrealizmu. Choć opis barwnego i poetyckiego świata może przemówić do dzieci, to poruszanie w subtelny sposób tematów nieobecności, utraty i śmierci sprawia, że bajki te są skierowane także do osób dorosłych. Zestawienie tradycyjnego gatunku opery z warstwą elektroniczną i multimediami pomoże stworzyć „ponadrzeczywistą” atmosferę, jakże adekwatną do twórczości poetki.
MiniOperę wykona wiedeński Platypus Ensemble, założony przez międzynarodową grupę kompozytorów-wykonawców. Zespół wyróżnia stała obecność sopranistki specjalizującej się w wykonawstwie muzyki współczesnej – zjawiskowej Kaoko Amano. Obok niej na scenie wystąpi Joanna Freszel, znakomita polska wokalistka i laureatka Paszportu „Polityki”. Wokalistkom towarzyszyć będzie dwóch aktorów – Anna Rakowska i Kamil Król, a nad oprawą sceniczną czuwać będzie Małgorzata Kazińska. Wśród współautorów MiniOpery jest jeden z założycieli i członków Platypus Ensemble – wiolonczelista i kompozytor Tomasz Skweres. W Austrii od lat działa również kompozytorka Joanna Woźny, która ukończyła studia na Kunstuniversität Graz w renomowanej klasie Beata Furrera, jednego najwybitniejszych współczesnych kompozytorów. Zanim jednak zajęła się kompozycją, studiowała filozofię w Katowicach (obroniła pracę dyplomową o myśli estetycznej Ludwiga Wittgensteina). Mateusz Ryczek jest laureatem licznych konkursów kompozytorskich, a jego utwory z powodzeniem były prezentowane na krajowych i zagranicznych festiwalach muzyki współczesnej. Ponieważ pochodzi spod Torunia, w dość naturalny sposób zafascynował się astronomią, do której nawiązuje w swoich utworach. W pracy kompozytorskiej bazuje również na tych dźwiękach, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha (jak w Infrasymfonii). Wreszcie Katarzyna Dziewiątkowska obok pracy artystycznej i naukowej na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych, zajmuje się też działalnością estradową w zespole Tercet Egzotyczny, w którym od lat występuje jej matka, Izabela Skrybant-Dziewiątkowska. Cztery tak różne kompozytorskie osobowości gwarantują szerokie i różnorodne spojrzenie na teksty Erny Rosenstein.