W przeddzień święta wszystkich dzieci w barwny muzyczny świat przeniosą słuchaczy muzycy Ravel Piano Duo oraz NFM Filharmonii Wrocławskiej. Zaprezentują Karnawał zwierząt Camille’a Saint-Saënsa oraz bajkę symfoniczną Piotruś i wilk op. 67 Siergieja Prokofiewa. Orkiestrę poprowadzi maestro Boon Hua Lien.
Karnawał zwierząt oraz Piotruś i wilk op. 67 mają wspólny mianownik: Camille Saint-Saëns i Siergiej Prokofiew napisali te dzieła, kiedy byli już zmęczeni komponowaniem utworów na zamówienie. Zrobienie sobie przerwy w pracy i skomponowanie czegoś nie z przymusu, tylko dla przyjemności, przyniosło bardzo pozytywny efekt.
Saint-Saënsa wyczerpało długie tournée po Niemczech. Po powrocie, zamiast pisać III Symfonię na zlecenie londyńskiego stowarzyszenia, wpadł na pomysł stworzenia „fantazji zoologicznej”, jak sam nazwał ten typ utworu. W każdej z czternastu miniatur w humorystyczny sposób przedstawił jakieś zwierzę. Zilustrował muzycznie także skamieliny oraz… pianistów! Jedna z części cyklu jest właśnie parodią początkujących instrumentalistów, którzy powtarzają pewien motyw muzyczny w nieskończoność, aby osiągnąć perfekcję. Zestawienie w „fantazji zoologicznej” zwierząt i skamielin z pianistami może dziwić. Saint-Saëns skomponował jednak Karnawał zwierząt z zamysłem, że będzie to muzyczny żart grany tylko dla przyjaciół. Był nieugięty, i nawet namowy znajomych, by zmienił zdanie, okazały się nieskuteczne. Dzieło opublikowano i wykonano publicznie dopiero po śmierci kompozytora (takie było jego życzenie). Od tego czasu Saint-Saëns jest kojarzony głównie jako twórca Karnawału zwierząt.
Podczas koncertu usłyszymy także inne bardzo rozpoznawalne dzieło programowe. Piotrusia i wilka op. 67 Prokofiew stworzył w przerwie od komponowania m.in. pieśni masowych na zlecenie władz Związku Radzieckiego. Z prośbą o napisanie bajki muzycznej zgłosiła się do Prokofiewa kierowniczka domu dziecka, w którym potem odbyło się prawykonanie kompozycji. Piotruś i wilk został ciepło przyjęty przez dzieci, spodobał się także dorosłym. Kompozytor wykorzystał w swoim utworze elementy opowieści ludowej o Piotrusiu, który przechytrzył złego wilka. W utworze urzeka wiele różnych barw, które Prokofiew uzyskał, stosując różne instrumenty i przypisując każdej postaci konkretne brzmienie.