Podczas debaty poruszone zostaną najważniejsze zagadnienia dotyczące przyszłości wrocławskiego otoczenia biznesowego, tj. rozwój jednostek kultury w kontekście ich środowiska gospodarczego oraz synergia trzech obszarów: kultury, samorządu i biznesu.
Ponadto będzie mowa o: odpowiedzialności biznesu za lokalną kulturę, roli mentorów i mecenasów oraz dobrych przykładach działalności biznesu na rzecz rozwoju kultury w kontekście koncepcji CSR. Sztuka ma na celu zaspokajanie ludzkich ponadpodstawowych potrzeb, poprawę jakości życia, a nawet rozwiązywanie problemów społecznych.
Dzięki możliwości scharakteryzowania odbiorców kultury powstały narzędzia marketingowe, za sprawą których dotarcie do publiczności, zachęcenie jej do zapoznania się z ofertą, a nawet nakłonienie do skorzystania z niej, stają się łatwiejsze. Zarazem coraz popularniejszym sposobem pozyskiwania środków przez instytucje kultury, nie tylko w Polsce, ale również na świecie, jest sponsoring. Na tym gruncie obydwa środowiska, sztuki oraz biznesu, mogą budować wspólną narrację. Ponadto, wśród przedsiębiorców jedną z alternatywnych form zabezpieczenia kapitału przed inflacją czy dewaluacją jest inwestowanie w dzieła sztuki. Dla wielu osób, obok celów inwestycyjnych, równie istotnym aspektem jest także wartość emocjonalna. W przypadku sektora muzycznego alternatywną formą inwestycji jest lokowanie środków w instrumenty muzyczne.
W konferencji udział wezmą:
- Andrzej Kosendiak – Dyrektor NFM
- Bartłomiej Świerczewski – Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia
- Gintautas Kėvišas – litewski pianista, działacz kultury i polityk, Minister Kultury w latach 2000–2001, Dyrektor Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie od 2002 r., działacz krajowych i międzynarodowych organizacji artystycznych
- Maciej Kaczmarski – właściciel Kaczmarski Group
- Piotr Krupa – Prezes Zarządu KRUK, inicjator powstania galerii sztuki Krupa Gallery
- Barbara Pokorny – Dyrektor Zarządzająca Euroimpex
Konferencję poprowadzi prof. dr hab. Andrzej Kaleta − Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Kontakt: klaudia.iwanek@nfm.wroclaw.pl, +48 728 447 055
Wstęp na podstawie zaproszeń
Patronat: