Polski Narodowy Chór Młodzieżowy to projekt artystyczno-edukacyjny skierowany do śpiewającej młodzieży między 18. a 26. rokiem życia: do uczniów i studentów wydziałów wokalnych szkół i akademii muzycznych oraz do najlepszych śpiewaków polskich chórów. Powołany został do życia w 2013 r. przez ówczesnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego jako niezależny projekt szkoleniowy. Od 2015 r. jest częścią projektu Akademia Chóralna. Jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a prowadzony przez Narodowe Forum Muzyki.
Pomysł na ten projekt zrodził się z potrzeby wypełnienia luki między kształceniem na wydziałach wokalnych, nastawionych na kompetencje solowe absolwentów, oraz kształceniem na kierunkach związanych z prowadzeniem zespołów i chóralistyką, głównie w kontekście pracy w chórach amatorskich. Aby dać uwielbiającemu śpiew studentowi wydziału wokalnego szansę skosztowania śpiewu chóralnego, a rozkochanemu w śpiewie zespołowym chórzyście uświadomić, jak ważne w tworzeniu dobrego chóru jest kształcenie swojego głosu solowo, powstał Polski Narodowy Chór Młodzieżowy. Jego grupa docelowa jest jeszcze na tyle otwarta na nowe doświadczenia i zarazem elastyczna, że przy świadomie podjętej pracy jest gotowa na skuteczne połączenie kompetencji wokalnych i śpiewu zespołowego. Wszystkie te działania od początku służą podwyższeniu poziomu chóralistyki zawodowej w Polsce poprzez zmniejszenie różnic między kształceniem wokalistów a kształceniem chórmistrzów i chórzystów.
Każda edycja PNChM obejmuje dwie sesje (trwające od siedmiu do dziesięciu dni) poświęcone określonemu tematowi. W ramach poszczególnych sesji odbywają się próby kwartetowe, sekcyjne oraz tutti, a także indywidualne lekcje śpiewu, wykłady i warsztaty, które są prowadzone przez specjalistów w danych dziedzinach. Wszystkie te działania wieńczy koncert, podczas którego młodzież może zaprezentować efekty swojej pracy. Zawsze jedna z sesji edukacyjnych jest poświęcona muzyce a cappella, a druga – pracy nad dziełem wokalno-instrumentalnym, przygotowywanym wraz z profesjonalną orkiestrą. Cechą charakterystyczną projektu jest zapraszanie do współpracy każdorazowo innych dyrygentów gościnnych i nauczycieli śpiewu z Polski i zagranicy. Młodzież ma dzięki temu możliwość pracy z największymi autorytetami muzycznymi. W trakcie trwania każdej edycji młodzi ludzie biorą również udział w projektach stricte koncertowych. W ten sposób wykorzystują w praktyce wiedzę zdobytą podczas sesji PNChM i uczą się samodzielnie przygotowywać do wykonania koncertu, a tym samym mają okazję sprawdzić się w profesjonalnym świecie muzycznym. Niewątpliwym walorem projektu jest jego ogólnopolski zasięg – zarówno jeśli chodzi o rekrutację młodych artystów, jak i miejsca koncertów i sesji.
Nabór do edycji 2023. Zgłoszenia przyjmowane będą do 13 stycznia 2023.