Zespół został założony w 2009 roku przez Andrzeja Kosendiaka, dyrektora Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, i od początku działalności pracuje pod kierunkiem Małgorzaty Podzielny. Od 2023 roku funkcję asystenta dyrektor artystycznej zespołu sprawuje Mikołaj Szczęsny.
Chór Chłopięcy NFM aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym Wrocławia, koncertując z najlepszymi zespołami oraz dyrygentami, takimi jak: John Eliot Gardiner, Giovanni Antonini, Zubin Mehta, Giancarlo Guerrero, Jacek Kaspszyk. Jest zapraszany na wiele wydarzeń artystycznych odbywających się na przykład w ramach Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego czy Leo Festiwalu, jak również do projektów produkcji filmowych (Agnieszki Holland czy Michała Kwiecińskiego), telewizyjnych i teatralnych. Występował również w Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Gruzji i Japonii.
W dyskografii zespołu znajdują się wydane przez NFM albumy: Salzburska Msza Maryjna (2015) z muzyką Mozarta, Witold Lutosławski. Opera omnia 07 (2018) z piosenkami dla dzieci, dzieła Marcina Józefa Żebrowskiego pod batutą Andrzeja Kosendiaka (2018), płyta This Day (2019) z muzyką Boba Chilcotta dla dzieci, album Światło zimowej nocy (2022) zawierający aranżacje kolęd i pastorałek Michała Ziółkowskiego z udziałem Chóru NFM i NFM Orkiestry Leopoldinum pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny, a także najnowsze dzieło – Filharmonia Pana Kleksa (2023) – z aranżacjami utworów z filmów o Panu Kleksie.
Młodzi śpiewacy poza zajęciami wpisanymi w stały grafik pracy chóru uczestniczą także w odbywających się kilka razy w roku sesjach warsztatowych prowadzonych przez polskich i zagranicznych ekspertów. Chór zdobył dwa Złote Dyplomy podczas 55. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (2020) oraz Gold Prize The 11th World Peace Choral Festival Online Events w Wiedniu (2021). Zespół otrzymał również Złoty Dyplom i Nagrodę Specjalną za najwyższą punktację w kategorii chórów dziecięcych i młodzieżowych w Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym odbywającym się w ramach Ogólnopolskiego Forum Chóralistyki „Wrocław Miastem Muzyki” (2021), Złoty Dyplom w edycji online Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Dona Nobis Pacem” Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser” we Wrocławiu (2022), I miejsce podczas konkursu Ohrid Choir Festival w Macedonii (2022).
W 2024 roku Chór Chłopięcy zdobył Grand Prix w 42. Ogólnopolskim Konkursie Chórów a Capella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy i wystąpił podczas Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu. W 2025 roku płyta Filharmonia Pana Kleksa otrzymała nominację do Fryderyków w kategorii Crossover.
Chór Chłopięcy NFM pracuje w podziale na trzy grupy. Więcej informacji o rekrutacji oraz o grupie początkującej i średniozaawansowanej można znaleźć na stronie: https://www.nfm.wroclaw.pl/edukacja-dla-mlodych-artystow/nabor-i-zajecia
Sukcesy Chóru Chłopięcego NFM
2020 r.
55. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach
- dwa Złote Dyplomy.
2021 r.
The 11th World Peace Choral Festival Online Events w Wiedniu
- Gold Prize.
Ogólnopolski Konkurs Chóralny w ramach Ogólnopolskiego Forum Chóralistyki „Wrocław Miastem Muzyki”
- Złoty Dyplom w kategorii chóry dziecięce i młodzieżowe,
- Nagroda specjalna za najwyższą punktację w kategorii chórów dziecięcych i młodzieżowych.
2022 r.
IV Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Chóralny „Musica in Urbe”
- Zwycięstwo i Złoty Dyplom w kategorii chórów dziecięcych,
- Nagroda za wykonanie utworu kompozytora bydgoskiego,
- Nagroda specjalna Przewodniczącego Rady Artystycznej Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie.
Edycja online Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Dona Nobis Pacem” Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser” we Wrocławiu
- Złoty Dyplom.
Ohrid Choir Festival w Macedonii
- Zwycięstwo w kategorii A,
- Nagroda za najlepszą interpretację utworu chóralnego Zapro Zaprova.
2024 r.
42. Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy
- Grand Prix,
- Złoty Kamerton,
- Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najwyższą punktację oraz za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego w swojej kategorii,
- Nagroda specjalna Ministra Edukacji Narodowej,
- Nagroda specjalna prezesa zarządu głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza 2024 w Poznaniu.
2025 r.
Nominacja płyty Filharmonia Pana Kleksa do Fryderyków w kategorii „Album Roku Klasyka Crossover”.