Projekt, jakiego jeszcze nie było! W czasie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej 19 czerwca w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu wystąpi World Jewish Philharmonic, czyli muzycy i osobistości świata muzycznego z trzydziestu krajów – od Singapuru po Stany Zjednoczone i Argentynę, od Niemiec po Izrael.
Tę szczególną orkiestrę poprowadzi wybitny dyrygent i dyrektor artystyczny Orchestre Philharmonique Royal de Liège – Gergely Madaras. Towarzyszyć jej będą niezwykli soliści: sopranistka Aleksandra Kurzak, gwiazda największych scen operowych, zdobywczyni International Opera Award, wybitny skrzypek i najmłodszy w historii koncertmistrz Berliner Philharmoniker Guy Braunstein, wirtuoz mandoliny Avi Avital, zdobywca prestiżowej nagrody Echo Klassik oraz legenda klezmerskiej muzyki Giora Feidman, którego grę można usłyszeć w filmach Lista Schindlera oraz Love story. To ci artyści nadadzą wyjątkowego kolorytu wrocławskiemu wydarzeniu.
Koncertowi przyświeca uniwersalne przesłanie przyjaźni i szacunku. Podstawą do zaproszenia blisko stu osób związanych z kulturą żydowską była idea zjednoczenia ludzi przez muzykę i w muzyce. Magia tego projektu leży więc w licznych powiązaniach artystyczno-osobistych tworzących międzynarodową sieć.
Odzwierciedleniem tych wartości jest także dobór repertuaru: od muzyki klezmerskiej i muzyki świata przez operowe arie i wirtuozowski koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego aż po wielkie dzieło Gustava Mahlera i jego najbardziej znaną i najczęściej wykonywaną V Symfonię cis-moll. Warto przypomnieć, że część czwarta tego utworu, słynne Adagietto, było po wielokroć wykorzystywane w produkcjach filmowych, na przykład w Śmierci w Wenecji Luchina Viscontiego.
Organizatorem projektu jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Jest to wydarzenie kulturalne polskiej prezydencji w Radzie UE.