6 WRZEŚNIA
ŚRODA WIELKA DEBATA: ŚWIAT, W KTÓRYM DZIŚ ŻYJEMY
Rzeczywistość, w której na co dzień funkcjonujemy, ulega obecnie coraz szybszym zmianom i przekształceniom, zwłaszcza na płaszczyźnie społecznej, co jest skutkiem zarówno globalnej pandemii, jak i rosnącej świadomości kryzysu klimatycznego czy wpływu nowych technologii na życie jednostek. Siły te bezpośrednio oddziałują na artystów oraz organizacje artystyczne i stawiają przed nimi wyzwania, które muszą zrozumieć. Podczas tej debaty prelegenci podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat dynamiki zmian i wyzwań leżących przed instytucjami artystycznymi oraz tym, jak postrzegają wartości oferowane przez sztukę społecznościom.
WIELKA DEBATA: ZASIĘG, ZNACZENIE I PRZYSZŁOŚĆ
Czy teraz, kiedy wróciliśmy do normalnego działania po okresie pandemicznej izolacji, godzinach spędzonych przed ekranami i stresie związanym z tym, co nieznane, zmieniły się relacje między artystami i publicznością? Czy wspólne doświadczenia ostatnich lat sprawiły, że staliśmy się bliżsi szerszemu gronu odbiorców? Podczas tej sesji poznamy pogląd artystów na to, co w ich opinii zmieniło się po pandemii, i jaki ma to wpływ na ich obecne i przyszłe projekty.
OFICJALNE OTWARCIE
7 WRZEŚNIA, CZWARTEK
PUBLICZNOŚĆ – KOGO GOŚCIMY?
Każda orkiestra potrzebuje publiczności. Ale co dokładnie mamy na myśli, kiedy mówimy o poszerzaniu grona odbiorców? Dlaczego skupiamy się tak bardzo na tym, by na koncerty i inne wydarzenia przychodziła młodszapubliczność? Czy założenie, że grupa odbiorców muzyki klasycznej maleje, jest zgodne z prawdą? Jakie inicjatywy na rzecz rozwoju widowni możemy faktycznie uznać za skuteczne?
INNOWACJE W AKCJI I: ORKIESTRY W SZKOŁACH
Orkiestry od wielu lat wysyłają muzyków do szkół. A gdyby tak przenieść całą orkiestrę do szkoły? Usłyszymy o dwóch takich przypadkach i efektach, jakie przyniosło to zarówno orkiestrze, jak i szkole.
ORKIESTRY A ZDROWIE
Istnieje coraz więcej dowodów na to, że organizacje muzyczne mogą odgrywać kluczową rolę w budowaniu zdrowszego społeczeństwa. Podczas tej sesji przyjrzymy się studiom przypadków orkiestr pracujących w placówkach opieki zdrowotnej oraz temu, jak integrują swoje programy z krajowymi świadczeniami zdrowotnymi.
EDUKACJA MUZYCZNA A SPOŁECZEŃSTWO
Nauka i partycypacja są nieodłącznym elementem tożsamości orkiestr od wielu lat. Co składa się na udany i odpowiedni program edukacyjny i jaki jest jego cel?MUZYKA I UMYSŁCzęsto zakładamy, że obcowanie z muzyką jest korzystne dla umysłu, ale czy nagrania można w tym zakresie porównać z wydarzeniami artystycznymi odbywającymi się w sali koncertowej na żywo? Wraz z Manchester Camerata badania w tym obszarze podjęli naukowcy z Royal Northern College of Music. Podczas prac przyglądano się sposobom reagowania naszych mózgów i ciał na muzykę prezentowaną na żywo i zestawiano z wpływem nagranych lub transmitowanych na żywo wersji tego samego występu. Podczas prezentacji będziemy mieli okazję poznać ich wyniki.
INNOWACYJNA ORKIESTRA: NOWE FORMATY DZIAŁANIA
Orkiestry z powodzeniem eksperymentują z nowymi formatami koncertów i doświadczeń artystycznych, które mają służyć pogłębieniu doznań odbiorców i dotarciu do nowej publiczności. Podczas tej sesji porozmawiamy o tym, czego nauczyliśmy się w obszarze nowych sposobów prezentacji muzyki klasycznej i o tym co jest potrzebne do przygotowania wartościowego, innowacyjnego projektu.
WARSZTATY Z INKLUZYWNOŚCI
Inkluzywność leży u podstaw tego, co oznacza bycie orkiestrą mającą istotne znaczenie dla społeczeństwa. Podczas warsztatów przyjrzymy się jej aspektom i dowiemy się, jak skutecznie uczynić ją częścią misji orkiestry.
KULTURA WSPÓŁPRACY
Zbyt często w orkiestrach istnieje podział na „my” i „oni”. Jak możemy wypracować lepsze metody prowadzenia opartego na wzajemnym szacunku dialogu między managerami a artystami? Podczas tej sesji głos zabiorą sami muzycy, przedstawiając pomysły na poprawę komunikacji wewnątrz organizacji.
W WALCE O PRZYSZŁOŚĆ
Walka z katastrofą klimatyczną to walka o oddech dla ludzkości. Mamy tylko ten jeden świat, który możemy pielęgnować, w którym możemy żyć i który przekażemy przyszłym pokoleniom. Ten świat dał nam jeden wspólny język – muzykę. Jeden wspólny oddech, który niesie nas poprzez czas i pozwala odnaleźć nadzieję na przyszłość. Właśnie dlatego muzycy, którzy są tak głęboko zakorzenieni w dziedzictwie kulturowym, mogą wnieść specjalne przesłanie do dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju – to wielkie słowo, które ma wiele znaczeń, ale dotyczy głównie tego, jak troszczymy się i pielęgnujemy wszystko, co otrzymaliśmy, aby ten sam dar mógł zostać przekazany przyszłym pokoleniom. Zatem jak możemy odpowiedzieć na problem kryzysu klimatycznego? Jakie przesłanie możemy nieść i jak możemy przewodzić zmianie stylu życia i działania w dzisiejszym świecie?
INNOWACJE W AKCJI II: KLASSIK UNDERGROUND
Klassik Underground stworzył udany model łączenia muzyki klasycznej z miejskim życiem nocnym XXI wieku. Podczas tego seminarium po raz pierwszy obejrzymy film dokumentalny o Klassik Underground Wunderhorn Festival autorstwa nominowanego do nagrody Emmy producenta Alexa Olegnowicza, a także poznamy punkt widzenia muzyków renomowanych orkiestr, którzy starają się sprostać antycypowanym wyzwaniom i odpowiedzieć sobie na pytanie, jak będzie wyglądała orkiestra przyszłości.
SESJE EXPO
Od naszych wystawców dowiemy się więcej o narzędziach, które mogą zaoferować, aby pomóc orkiestrom w rozwoju i popularyzacji ich działań.
8 WRZEŚNIA, PIĄTEK
PLATFORMA SUKCESU
Orkiestry zawsze musiały dostosowywać się do zmian technologicznych, aby poprzez nagrania i transmisje docierać do publiczności poza salami koncertowymi. Jak możemy wykorzystać technologię do skutecznego rozpowszechniania naszej działalności i zwiększania naszego wkładu w rozwój społeczeństwa.
MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE
Instagram, Facebook, Twitter, Tik Tok. To tylko niektóre z platform mediów społecznościowych, z których obecnie korzystamy. Już wiecie, co będzie dalej – kolejna aplikacja to kolejna przestrzeń do zagospodarowania. Jak najlepiej umiejscowić orkiestrę w świecie mediów społecznościowych?
ORKIESTRA W KONTEŚCIE MIĘDZYNARODOWYM
Przy nasyceniu międzynarodowego rynku muzycznego orkiestrom i salom koncertowym bywa trudno przebić się ze swoją działalnością. Czego potrzebujemy do efektywnego wykreowania międzynarodowej rozpoznawalności i budowania globalnych relacji?
GDZIE LEŻY GRANICA?
Jak pogodzić prezentację kanonu muzyki klasycznej, z chęcią poszerzania repertuaru i eksperymentowania z formatami i programami koncertów?
SOLIDARNI Z UKRAINĄ
Nie sposób w 2023 roku podczas konferencji orkiestr nie odnieść się do sytuacji w Ukrainie i nie dostrzec cierpień, których doświadczają nasi ukraińscy koledzy i koleżanki od czasu inwazji Rosji. Jak wojna w Ukrainie wpływa na działalność orkiestr i jaki jest najlepszy sposób okazania naszej solidarności?
OFICJALNE ZAMKNIĘCIE